Nemecký motor Európy sa zadrháva. Centrálna banka prudko znížila výhľad

07.06.2019 09:52

Nemecká centrálna banka v piatok znížila odhad tohtoročného rastu nemeckej ekonomiky na 0,6 percenta z 1,6 percenta predpovedaných v decembri.

Za zhoršením prognózy je podľa banky predovšetkým slabší globálny dopyt, ktorý má negatívny vplyv na nemecký export a priemysel.

V budúcom roku počíta centrálna banka so zrýchlením rastu na 1,2 percenta. Aj táto prognóza je však slabšia ako predchádzajúci výhľad, podľa ktorého mal rast na budúci rok byť 1,6 percenta.

Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe. Piatkové údaje spolkového štatistického úradu ukázali, že nemecký export sa v apríli znížil o 3,7 percenta, čo predstavuje najvýraznejší pokles od augusta 2015. Nemecká priemyselná výroba sa navyše v apríli prepadla o 1,9 percenta, teda oveľa výraznejšie, než očakávali analytici. Tí počítali s poklesom len o 0,4 percenta.

Nemecké hospodárstvo sa v poslednej dobe potýka s negatívnymi dôsledkami slabnúceho rastu globálnej ekonomiky, sporov v medzinárodných obchodných vzťahoch a neistoty okolo pripravovaného odchodu Británie z Európskej únie. V minulom roku sa hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka zvýšil o 1,4 percenta, čo bol najpomalší rast za päť rokov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nemecko #eurozóna #HDP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku