Recesia na dohľad? Brexit a obchodná vojna môžu zastaviť ekonomiku EÚ

Odchod Británie z Európskej únie bez dohody alebo obchodný spor so Spojenými štátmi by mohli stiahnuť Európsku úniu do recesie. Agentúre Reuters to povedal prvý viceprezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) Jürgen Rigterink.

06.06.2019 21:32
debata (6)

„Práve teraz všetci hovoria o vzťahoch medzi USA a Čínou, ale aj keď budú vyriešené, je celkom dobre možné, že budúca diskusia by mohla byť medzi USA a Európou,“ vyhlásil Rigtering, ktorý je na summite v Slovinsku.

Ak by sa tak stalo, mohlo by to podľa neho mať veľký vplyv na EÚ. A to nielen na automobilový sektor, ale aj na mnoho ďalších sektorov.

Rigterink tiež upozornil, že nikto nevie, aká je pravdepodobnosť, že Británia opustí EÚ bez dohody. Vzhľadom k relatívne slabému rastu vo väčšine európskych krajinách by takzvaný tvrdý brexit mohol spomaliť celý región. „Mohla by nastať aj recesia,“ uviedol.

Tvrdý brexit môže byť jedným zo spúšťačov, Rigterink ale upozorňuje, že spúšťačov recesie môže byť viac, len zatiaľ nie sú vidieť. Súčasne však uviedol, že ekonomické základy v Európe sú oveľa silnejšie ako pred desiatimi rokmi a bankový systém je oveľa odolnejší.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #eurozóna #recesia #Brexit #obchodná vojna