Recesia na dohľad? Brexit a obchodná vojna môžu zastaviť ekonomiku EÚ

06.06.2019 21:32

Odchod Británie z Európskej únie bez dohody alebo obchodný spor so Spojenými štátmi by mohli stiahnuť Európsku úniu do recesie. Agentúre Reuters to povedal prvý viceprezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) Jürgen Rigterink.

„Práve teraz všetci hovoria o vzťahoch medzi USA a Čínou, ale aj keď budú vyriešené, je celkom dobre možné, že budúca diskusia by mohla byť medzi USA a Európou,“ vyhlásil Rigtering, ktorý je na summite v Slovinsku.

Ak by sa tak stalo, mohlo by to podľa neho mať veľký vplyv na EÚ. A to nielen na automobilový sektor, ale aj na mnoho ďalších sektorov.

Rigterink tiež upozornil, že nikto nevie, aká je pravdepodobnosť, že Británia opustí EÚ bez dohody. Vzhľadom k relatívne slabému rastu vo väčšine európskych krajinách by takzvaný tvrdý brexit mohol spomaliť celý región. „Mohla by nastať aj recesia,“ uviedol.

Tvrdý brexit môže byť jedným zo spúšťačov, Rigterink ale upozorňuje, že spúšťačov recesie môže byť viac, len zatiaľ nie sú vidieť. Súčasne však uviedol, že ekonomické základy v Európe sú oveľa silnejšie ako pred desiatimi rokmi a bankový systém je oveľa odolnejší.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Európska únia #eurozóna #recesia #Brexit #obchodná vojna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku