Šéfovia európskych oceliarní žiadajú Brusel zastaviť prílev ocele zvonka

Dovedna 45 riaditeľov európskych oceliarskych firiem napísalo otvorený list vládam členských štátov EÚ a orgánom EÚ. Žiadajú ich, aby pracovali na zastavení dovozu ocele do Európskej únie, ktorý deformuje jej trhy.

04.06.2019 16:10
debata (4)

Zároveň žiadajú prijatie okamžitých krokov vo forme posilnenia opatrení na ochranu oceliarskeho priemyslu EÚ s platnosťou od 1. júla 2019. List agentúre SITA poskytla spoločnosť U.S. Steel Košice (USSK). Pod otvorený list sa podpísal aj prezident USSK James E. Bruno.

„Voláme po urgentných krokoch zo strany politikov, ktoré pomôžu nášmu sektoru prekonať vplyvy deformujúce trh kvôli oceli odklonenej do EÚ v dôsledku ciel, uvalených na dovoz ocele do USA v roku 2018,“ uvádza sa v liste.

Táto kríza je podľa riaditeľov oceliarní posilnená dlhodobým trendom, a to problémami, ktoré vychádzajú z globálnej nadmernej kapacity ocele, ako aj z využívania trhu EÚ ako dampingového skladu pre celosvetové nadbytočné množstvá ocele. Ako sa ďalej uvádza v liste, od roku 2013 sa dovoz ocele zdvojnásobil a dosiahol takmer 30 mil. ton po uvalení ciel na dovoz ocele do USA v roku 2018. Dopyt v Európe pritom vzrástol v uvedenom období iba nepatrne a v tomto roku sa očakáva jeho pokles.

V liste sa ďalej píše, že ekonomická výkonnosť EÚ slabne. Ceny nerastných surovín a energií sú vysoké a premenlivé. Náklady na emisie CO2 rapídne narastajú. V súčasnosti sú päťkrát vyššie než na začiatku roku 2018 a znášajú ich oceliari v EÚ, nie však výrobcovia ocele dovážanej do EÚ. Európsky oceliarsky priemysel je z dôvodu týchto externých faktorov v kríze, pričom ako strategický sektor je základom fungovania celého hodnotového reťazca Európy.

„Vyzývame členské štáty EÚ, Európsky parlament a Európsku komisiu aby zvolali mimoriadne stretnutie zástupcov oceliarskych firiem EÚ zamerané na diskusiu o riešeniach, ktoré zabezpečia prežitie tohto sektora vo svetle nevyvážených externých tlakov“ uvádza sa v liste na záver.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #oceľ
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy