D1 obíde Prešov skôr, diaľnica z Bratislavy do Košíc bude však až v roku 2026

, , 03.06.2019 12:00

Diaľnicu D1 z Bratislavy do Košíc nie a nie dokončiť. Kým na východe krajiny výstavba D1 pokračuje bez problémov, na severe dochádza k ďalším zdržaniam. Šéf Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Ján Ďurišin v rozhovore pre Pravdu povedal, že zhotoviteľ juhovýchodného obchvatu Prešova na diaľnici D1 prerazí tunel Prešov s trojmesačným predstihom.

VIDEO: Najnovšie informácie o výstavbe diaľnic pri Prešove sa dozviete v nasledujúcom videu TV Pravda.

Urýchli to celý úsek D1 Prešov, západ – Prešov, juh, ktorý môže byť hotový už na jar 2021. Obyvatelia Prešova stále čakajú aj na severný obchvat na rýchlostnej ceste R4. Kým na prvú etapu už prebieha tender, o finálnej podobe druhej etapy sa diskutuje. Najďalej je čiastočný obchvat Košíc z Budimíra do Bidoviec, ktorý dokončia v decembri tohto roka.

Obchvat Žiliny naberá ďalšie meškanie. Práce na úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala sa obnovia až na budúci rok. Štát sa pripravuje na výber nového zhotoviteľa. Ak chce štát zaplatiť výstavbu úseku s tunelom Višňové z eurofondov, práce musia byť ukončené najneskôr do roku 2023. Nová diaľnica s tunelom Višňové vodičom umožní vyhnúť sa Strečnu.

Diaľničiari zatiaľ nesprevádzkovali ani predchádzajúci úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, ktorý spolu s nadväzujúcim úsekom vytvorí plnohodnotný južný obchvat Žiliny. Je možné, že NDS sprevádzkuje prvú časť obchvatu spolu s privádzačom do konca tohto roka. Posledným chýbajúcim dielikom na D1 bude úsek z Turian do Hubovej, ktorý môže byť hotový v roku 2026, ak sa v roku 2021 začne stavať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#D1 #diaľnice #Obchvat Prešova
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku