Bitcoin takmer nikto nepoužíva. Majitelia 'škrečkujú' alebo špekulujú

Súčasný rýchly vzostup ceny kybernetickej meny bitcoin zastiera jednu nepríjemnú skutočnosť - prakticky nikto ju nepoužíva na nič iné ako na špekulácie. Za prvé štyri mesiace sa v tejto najväčšej a najznámejšej digitálnej mene sveta u obchodníkov uskutočnilo iba 1,3 percenta transakcií, čo nie je žiadna veľká zmena oproti predchádzajúcim dvom rokom, keď bitcoin prechádzal vlnami vzostupov i pádov. Ukazujú to dáta americkej výskumnej spoločnosti Chainalysis.

03.06.2019 10:14
debata (1)

Nech už obchodné spoločnosti ako AT&T dávajú zákazníkom možnosť platiť kryptomenou, problém je v tom, že len málo špekulantov má záujem na ich používaní, keď cena kryptomena môže rádovo počas týždňov stúpnuť o ďalších 50 percent.

To je teraz hlavnou dilemou bitcoinu, upozorňuje agentúra Bloomberg. Bitcoin potrebuje medializáciu, aby pritiahol davy a stal sa životaschopnou elektronickú alternatívou k peniazom. Spolu s ním sa ale vyvinula kultúra „škrečkov“, ktorí preferujú hromadenie pred míňaním.

„Ekonomickej aktivite bitcoinu aj naďalej dominujú burzové obchody,“ uviedol ekonóm Kim Grauer zo spoločnosti Chainalysis. „To značí, že bitcoin sa naďalej používa hlavne ku špekulácii a široké uplatnenie stále nie je realitou,“ dodal Grauer.

Cena bitcoinu, ktorý vznikol v roku 2009, sa tento rok výrazne zvyšuje. Od januára sa viac ako zdvojnásobila na takmer 9000 dolárov. V roku 2017 bitcoin spevnil zhruba o 1400 percent na takmer 20 000 dolárov, ale už v nasledujúcom roku prišiel pád o viac ako 70 percent.

Používanie digitálnej meny v obchodoch v spomínaných 1,3 percenta transakcií je stále pod vrcholom roku 2017, keď na platby v obchodoch pripadlo 1,5 percenta všetkých transakcií. Vlani, keď bitcoin prudko oslabil, to bolo 0,9 percenta. Rýchlejšie sa šíria platby v bitcoinoch v takzvaných P2P transakciách alebo v ilegálnych aktivitách na takzvanom darknete, čo je ťažko prístupná anonymná časť internetu

Prevažná väčšina transakcií v bitcoine ale stále pripadá na burzové aktivity. Tento rok od januára do apríla to bolo 89,7 percenta, za celý minulý rok potom 91,9 percenta, uvádza spoločnosť Chainalysis.

Tvorca bitcoinu, vývojár chrániaci sa pseudonymom Satoši Nakamoto, mal predstavu využitia kryptomeny v každodenných transakciách, od nákupu kávy až po platenie za prenájom auta.

V poslednom období investori zdôrazňujú, že bitcoin sa namiesto toho premenil na digitálnu verziu zlata – aktíva, ktoré si držia hodnotu v čase ekonomickej neistoty, pretože bitcoin nemá väzby na akcie ani dlhopisy. To ale môže byť len zbožné želanie, píše Bloomberg.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #bitcoin #kryptomena