Trumpova mexická vlna dorazila do Európy a Japonska, nivočí akciové trhy

31.05.2019 11:40

Po Trumpovom ohlásení ciel na všetok mexický dovoz sa európske akciové trhy prepadli na najnižšiu hodnotu za tri mesiace.

Európske akcie začali piatkové obchodovanie poklesom na najnižšiu hodnotu za tri mesiace. Môže za to prepad automobiliek Volkswagen a Fiat Chrysler po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uvalí clo na všetok mexický dovoz.

Prepad európskych akcií nadviazal na pokles akcií v Japonsku, kde hlavný index Nikkei pre straty akcií automobiliek uzavrel najnižšie za tri a pol mesiaca, napísala agentúra Reuters.

Trump v noci na piatok oznámil, že od 10. júna bude na všetok dovoz tovaru z Mexika uvalené clo päť percent. Clo bude platiť dovtedy, kým sa podarí zastaviť nelegálnu migráciu z Mexika. Jeho rozhodnutie by mohlo prerušiť zásobovacie reťazce v čase, keď medzi investormi rastú obavy z recesie.

Paneurópsky index STOXX 600 začal obchodovanie poklesom o 0,9 percenta. Index nemeckých akcií DAX, ktorý je obzvlášť citlivý na problémy v zahraničnom obchode, sa prepadol až o 1,3 percenta.

Straty na začiatku obchodovania zaznamenali všetky sektory. Index európskych automobiliek sa znížil o 2,7 percenta, hlavne pre trojpercentný prepad akcií firiem Volkswagen a Fiat Chrysler.

Obe automobilky majú silné napojenie na Mexiko. Strácali aj akcie bánk Santader, Sabadell a Bilbao, ktoré podnikajú v Mexiku.

Ďalšie globálne obchodné napätie, ktoré posilňuje obavy z recesie, tiež spôsobilo pokles výnosov desaťročných štátnych dlhopisov Nemecka na mínus 0,201 percenta. Výnosy nemeckých dlhopisov sú tak teraz blízko rekordného minima z júla 2016, teda z obdobia po britskom referende o odchode z EÚ. Do negatívneho pásma sa dostali aj výnosy desaťročných dlhopisov Holandska, a to prvýkrát od roku 2016.

0 debata debata
Viac na túto tému: #Mexiko #USA #clá