Štát si pripravil zákon pre šrotovné alebo dotovanie alternatívnych palív

29.05.2019 13:32

Vláda SR v stredu schválila návrh novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva hospodárstva, ktorá prinesie nové možnosti podpory elektromobilov. Cieľom návrhu je rozšírenie poskytovania dotácií o oblasť podpory používania vozidiel s pohonom na alternatívne palivá.

„Prioritný zámer Ministerstva hospodárstva SR je v budúcnosti podporiť nákup elektromobilov. Samotná novela neznamená žiaden konkrétny dotačný program, vrátane podmienok alebo spôsobu podpory. Ten určia až budúce výzvy. Návrh novely zohľadňuje aj v marci vládou schválený Akčný plán rozvoja elektromobility v SR,“ uviedla k návrhu Jana Krištofová z odboru komunikácie MH SR.

Ministerstvo hospodárstva už v minulosti avizovalo, že pripravuje novú vlnu podpory nákupu elektromobilov. Jej podmienky majú byť podobné ako v programe v rokoch 2016 – 2018, ktorý podporil 831 žiadateľov o dotáciu na nákup elektromobilov, z nich bolo 514 vozidiel s výhradne elektrickým pohonom. Vyhlási ju pravdepodobne v poslednom štvrťroku tohto roka.

Novela sa zaoberá aj možnosťou získať dotáciu na vozidlo v prípade vyradenia staršieho auta z evidencie – opatrenie známe v minulosti aj ako šrotovné. Vtedy by mohla dotácia dosiahnuť až 35 percent z celkovej obstarávacej ceny vozidla. „Ministerstvo hospodárstva však zdôrazňuje, že aktuálne žiadnu novú vlnu šrotovného nepripravuje. Na druhú stranu však po zmene zákona bude môcť štát v prípade potreby operatívne reagovať na aktuálny ekonomický vývoj a krízovú situáciu. Rezort si len zodpovedne otvára cestu v budúcnosti podporiť priemysel opatrením, ktoré má environmentálny rozmer,“ dodala Krištofová.

„Novela zákona o dotáciách vytvára možnosť pre poskytnutie podpory aj vozidlám s iným alternatívnym palivom, a to nielen elektromobilom, ale aj LPG a CNG vozidlám. Definuje sa aj široký okruh kategórií vozidiel, na ktoré by sa v budúcnosti mohli uplatňovať dotácie po zohľadnení aktuálnych trendov a potrieb z hľadiska priemyslu, rozvoja dopravy, ako aj ochrany životného prostredia,“ ozrejmila Krištofová.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#elektromobil #automobilky #CNG #šrotovné #LNG
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku