Venezuela sa potápa, ekonomika vlani klesla takmer o štvrtinu

29.05.2019 08:00

Venezuelská ekonomika klesla v treťom štvrťroku minulého roka medziročne o 22,5 percenta. Podľa agentúry Reuters o tom infornovala venezuelská centrálna banka, ktorá zverejnila prvé hospodárske ukazovatele za viac ako tri roky.

Inflácia za minulý rok dosiahla v krajine 130 060 percent, uviedla banka. Medzinárodný menový fond pritom odhadol venezuelskú infláciu rádovo vyššie.

Venezuelská ekonomika vytrvalo klesá od prepadu cien ropy v roku 2014. V krajine je nedostatok potravín, liekov a ďalšieho základného tovaru. MMF odhadoval pokles hrubého domáceho produktu (HDP) za minulý rok na 18 percent, údaje zverejnené bankou túto hodnotu prekračujú. Infláciu za rok 2018 MMF odhadol na viac než milión percent, venezuelská opozícia hovorila o takmer pol milióna.

Prezident Nicolás Maduro škrtol vlani v lete päť núl na bankovkách a zvýšil tridsaťnásobne minimálnu mzdu v snahe stabilizovať ceny. Ich rastu sa mu však zabrániť nepodarilo.

K ťažkej hospodárskej kríze prispieva aj trvalý pokles príjmov z ropy, na ktorý sa snažia tlačiť Spojené štáty v snahe odstaviť autoritárskeho Madura od vlády. Vývoz ropy podľa centrálnej banky priniesol vlani Venezuele 29,8 miliardy dolárov, zatiaľ čo rok predtým to bolo 31,5 miliardy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#HDP #Venezuela
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku