Tieto nadpríjmy sa však do celkového výsledku rozpočtového hospodárenia pretavili iba v obmedzenom rozsahu. Schodok verejných financií vlani dosiahol 629,5 mil. eur a oproti schválenému rozpočtu tak bol nižší o 113,4 mil. eur. Podľa prvotnej notifikácie Eurostatu tak Slovensko vlani hospodárilo s deficitom 0,7 % hrubého domáceho produktu (HDP), teda o 0,13 % HDP lepšie, ako sa pôvodne plánovalo.
„Na príjmy rozpočtu pozitívne vplýval rast ekonomiky Slovenskej republiky, s tým súvisiaci rast zamestnanosti a lepší výber odvodov,“ konštatuje rezort financií v návrhu záverečného účtu, ktorý v utorok prerokuje vládny kabinet. Ako dodáva ministerstvo, v rámci slovenského hospodárstva totiž vlani vzniklo viac ako 50 tisíc nových pracovných miest, čo pozitívne ovplyvnilo nielen príjmy, ale aj výdavky verejnej správy. „Pozitívne sa skončilo hospodárenie Sociálnej poisťovne a oblasti verejného zdravotného poistenia, na ktoré mali vplyv najmä vývoj zamestnanosti a rast miezd,“ dodáva rezort financií.
Slovensko vlani zaznamenalo aj pokles dlhu verejnej správy v pomere k hrubému domácemu produktu. Oproti roku 2017 sa znížil o 2 percentuálne body na 48,9 % HDP. „V rámci Európskej únie v roku 2018 dosiahlo deväť krajín vyšší schodok a 17 krajín dosiahlo vyšší dlh verejnej správy ako Slovenská republika. Za rok 2018 bol priemerný schodok v Európskej únii vo výške 0,6 % HDP a priemerný dlh verejnej správy únie dosiahol 80 % HDP,“ dodáva ministerstvo financií.