Šefčovič sa snaží presvedčiť Kyjev a Moskvu na debatu o plyne

30.04.2019 17:40

Snahou Európskej komisie je presvedčiť Rusko a Ukrajinu o čo najrýchlejšie uskutočnenie trojstranných rokovaní o dlhodobých dodávkach plynu do Európy. Uviedol v utorok podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Slovenský eurokomisár v rozhovore pre TASR pripomenul, že minulý týždeň na summite o Hodvábnej ceste v Číne zastupoval predsedu EK Jeana-Clauda Junckera a mal možnosť hovoriť s viacerými najvyššími predstaviteľmi, vrátane čínskeho prezidenta Si-ťin Pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Využil som toto krátke stretnutie, aby som vysvetlil filozofiu Európskej komisie, že máme veľký záujem na tom, aby sa trojstranné stretnutie Európska komisia – Rusko – Ukrajina realizovalo čím skôr, najlepšie do letnej prestávky. Náš názor je, že jeseň a zima sú za rohom a máme záujem, aby sa rokovania o ďalšom dlhodobom kontrakte na dodávky plynu zintenzívnili a aby sme našli riešenie prijateľné pre všetky tri strany,“ uviedol Šefčovič.

Letné inštitucionálne prázdniny nastanú v polovici júna a trvajú do konca augusta.

Podpredseda EK dodal, že sa s Putinom dohodol, že pokračovať v komunikácii na túto tému bude s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom. Hovoriť s ním mal telefonicky v utorok podvečer.

Šefčovič v snahe uľahčiť prípravu trojstranných rokovaní, ktoré boli pôvodne naplánované na polovičku mája, v najbližších týždňoch navštívi Moskvu aj Kyjev. Na Ukrajine sa konali prezidentské voľby, nový prezident sa ujme funkcie o niekoľko týždňov a podľa Šefčoviča je aj v záujme ruskej strany rokovať s ukrajinským vedením, ktoré reflektuje výsledok volieb.

Eurokomisia chce dospieť k rokovaniam v priebehu júna, najneskôr do polovice júla. „Po telefonáte zo strany ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana mám ubezpečenie, že Ukrajina akceptuje akýkoľvek termín. Sú ochotní prísť do Bruselu kedykoľvek. Teraz treba komunikovať s ruskou stranou,“ opísal situáciu Šefčovič.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #plyn #Maroš Šefčovič #Ukrajina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku