Talianov, ktorí stavali Višňové, vyhadzujú aj z Poľska

Poľsko sa rozhodlo odstúpiť od dvoch kontraktov na výstavbu ciest uzavretých s talianskou spoločnosťou Salini Impregilo.

30.04.2019 07:00
debata (74)

Oznámilo to v pondelok podľa agentúry Reuters poľské riaditeľstvo ciest a diaľnic GDDKiA. Kontrakty sa týkajú časti diaľnice A1 na juhu Poľska a časti rýchlostnej cesty S3 na západe krajiny. Taliansky podnik podľa GDDKiA nevykonal dohodnuté práce.

GDDKiA podľa poľskej stanice Radio RMF FM nesúhlasilo s vyplatením dodatočných 549 miliónov zlotých, ktoré Taliani požadovali pred obnovením prác, a naopak, firme uložilo vysokú pokutu za nedodržanie termínu. Tá sa podľa stanice vyšplhala na 80 miliónov zlotých za A1 a takmer 84,5 milióna zlotých za S3.

V podobnej situácii je podľa stanice i ďalší taliansky koncern Pizzarotti, stavajúci rýchlostnú cestu S5.

Podľa denníka Gazeta Wyborcza možno očakávať, že dokončenie už aj tak výrazne oneskorenej investície na S3, ktorá mala byť hotová do konca tohto marca, sa ešte viac natiahne. Potrvá týždne a možno aj mesiace, kým sa nájde nový dodávateľ. Vlani dostali vodiči do užívania dva úseky S3 s dĺžkou 24 a 36 kilometrov, Salini mala postaviť ďalších 14 kilometrov.

Slovensko už začiatkom marca ukončilo s firmou Salini Impregilo spoluprácu pre pomalý postup stavebných prác na úseku diaľnice D1 na severe krajiny, vrátane rozostavaného tunela Višňové.

Spoločnosť Salini Impregilo v konzorciu so slovenskou firmou Doprastav získala zákazku aj v Česku. Konzorcium stavia časť obchvatu Českých Budějovíc. Úsek dlhý 12,5 kilometra by mal byť hotový v lete 2022, jeho cena je sedem miliárd korún.

.....

VIDEO: Pozrite si vo videu TV Pravda vizualizácie k úseku D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka a nové fotografie z výstavby. Vo videu sa dozviete aj to kedy bude spustený pri Žiline tunel Ovčiarsko, tunel Žilina a ako bude doprava o pár mesiacov vyzerať zatiaľ bez tunela Višňové.

Video
74 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #diaľnice #Salini Impregilo