Cestovanie autobusmi uľahčí aplikácia

Autobusová spoločnosť Slovak Lines, a. s., zaviedla novú mobilnú aplikáciu najmä pre medzinárodnú autobusovú linku z Bratislavy do Viedne. Generálny riaditeľ Slovak Lines Peter Sádovský, ktorý je zároveň prezidentom Zväzu autobusovej dopravy (ZAD), informoval, že aplikáciu obnovili už niekoľkokrát a určite pribudnú ďalšie funkcionality.

25.04.2019 22:00
autobus, MHD, slovak lines Foto:
Aplikácia by mala byť dostupná aj v dotovanej doprave.
debata

„To je trend, využívanie smartfónov medzi obyvateľmi je stále väčšie. Tam je budúcnosť, tam sú mladí ľudia, tam chceme ísť,“ povedal vo štvrtok Sádovský počas konferencie DOPRAVA 2019. Mobilnú aplikáciu skúšajú zatiaľ v komerčnej doprave a predbežne uvažujú o jej využití aj v dotovanej prímestskej autobusovej doprave, objednávanej samosprávnymi krajmi.

„Máme vo výhľade aplikáciu aj v prímestskej doprave. Možnosti realizácie nám nie vždy umožňujú naše zámery naplniť. Je to spôsobené aj tým, že je viacero objednávateľov a dopravcov, takže je ťažké zjednocovať všetky záujmy,“ dodal Sádovský.

Verejná doprava je podľa Sádovského silné odvetvie, kde inovácie majú veľkú intenzitu. Ide o vývoj vozidiel, služby na palube, digitálne technológie či smartfónové aplikácie. Ako príklad uviedol mobilnú aplikáciu v integrovanej doprave, či rôzne produkty skupiny Arriva, ktorá má na Slovensku päť autobusových spoločností.

Najnovšie trendy v cestnej doprave

Práve technologické inovácie a tiež ekologizácia ako konkurenčná výhoda v cestnej doprave boli hlavnými témami konferencie DOPRAVA. Na tradičnom stretnutí v Bratislave zazneli informácie o najnovších trendoch v tejto oblasti, o inováciách v cestnej nákladnej a osobnej doprave, o stratégiách čistej mobility, dekarbonizácii dopravných ciest, redukcii emisií CO2 či o alternatívach v hnacích sústavách a palivách.

Vplyv zmien na trh dopravy

Svet v súčasnosti čaká, ako mobilné aplikácie, technologické zmeny a alternatívne palivá ovplyvnia trh dopravy, myslí si prvý viceprezident Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia Pavol Hudák. Všetci dopravcovia si podľa neho kladú otázku, či je dobré ísť na čele pokroku alebo počkať, akým spôsobom to bude fungovať.

„Čo sa týka mobilných aplikácií, na trh (v Bratislave) práve opäť vstúpil Uber. Je veľmi zaujímavé, ako to ovplyvní organizáciu dopravy. Hovorí sa o zlacňovaní dopravy, zlepšovaní organizácie dopravy,“ povedal Hudák pre agentúru SITA. „Toto je presne to, k čomu by sme mali zaujať stanovisko, akým smerom podnikania sa vybrať,“ poznamenal.

debata chyba