Nie je Nemec ako Nemec. Platy sa aj po zjednotení líšia

Rozdiely v príjmoch medzi mestami a regiónmi v Nemecku naďalej pretrvávajú, zvlášť medzi mestami na východe a na západe krajiny. Ukázala to najnovšia štúdia Inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum (WSI) a nadácie Hansa Böcklera.

27.04.2019 11:31
debata (38)

Štúdia vychádzala zo štatistických údajov miestnych úradov za rok 2016. Podľa výsledkov najvyššie platy boli v sledovanom období zaznamenané v regióne Starnberg neďaleko Mníchova, kde priemerný ročný príjem na obyvateľa dosiahol 34 987 eur. To je viac ako dvojnásobok oproti najchudobnejšiemu regiónu okolo mesta Gelsenkirchen v Severnom Porýní – Vestfálsku, kde bol príjem na obyvateľa len 16 203 eur.

Štúdia WSI a nadácie Hansa Böcklera tiež odhalila, že v rámci spolkových krajín sú aj naďalej najväčšie rozdiely v príjmoch medzi štátmi v bývalom východnom a západnom Nemecku.

Takmer 30 rokov po páde Berlínskeho múru len šesť zo 77 regiónov bývalého východného Nemecka dosiahlo príjem na obyvateľa viac ako 20 000 eur, zatiaľ čo v bývalom západnom Nemecku prekročilo túto hranicu až 284 z 324 regiónov.

Najbohatším hlavným mestom spomedzi 16 spolkových krajín bol bavorský Mníchov s príjmom na obyvateľa vo výške 29.685 eur, zatiaľ čo v hlavnom meste Nemecka v Berlíne to bolo iba 19.719 eur. Celkovo dosiahlo 15 spolkových hlavných miest príjem mierne nad národným priemerom.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #platy #zjednotenie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy