Dôchodcovia budú mať dvojnásobný vianočný príspevok

Suma vianočného príspevku pre časť penzistov s nižším dôchodkom by sa mala v decembri tohto roka zdvojnásobiť.

17.04.2019 11:53
debata (63)

Maximálna výška tejto vianočnej dávky by tak mala dosiahnuť 200 eur. Túto dávku by malo koncom tohto roka získať 1,3 milióna penzistov, čo je o približne 123 tisíc penzistov viac ako vlani. Môže za to rast priemernej mzdy na Slovensku, ako aj navrhovaný posun hranice maximálnej sumy dôchodku s nárokom na vianočný príspevok zo súčasných 60 % na 65 % priemernej mzdy na Slovensku. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku, ktorý v stredu schválila vláda. Na výplatu vianočného príspevku by malo v tomto roku smerovať 154,3 mil. eur.

Nárok na maximálny vianočný príspevok na úrovni 200 eur majú mať aj naďalej tí dôchodcovia, ktorých výška dôchodku alebo úhrn súm dôchodkov je najviac v sume životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Koncom tohto roka by podľa odhadu ministerstva práce malo ísť o sumu 210 eur. Presná hranica závisí od toho, ako sa od 1. júla tohto roka zvýši životné minimum. Ak suma dôchodku alebo úhrn súm dôchodkov bude vyššia ako odhadovaných 210 eur, suma vianočného príspevku sa primerane zníži podľa vzorca stanoveného v návrhu novely zákona.

Na vianočný príspevok majú mať v decembri tohto roka nárok penzisti s dôchodkom alebo úhrnom dôchodkov do 658,50 eura, teda do hranice 65 % z priemernej mzdy na Slovensku za minulý rok. Pri penzii v sume 300 eur by mala táto dávka predstavovať 167,60 eura namiesto vlaňajších 83,80 eura. Pri 500-eurovej penzii sa má suma vianočného príspevku zdvojnásobiť na 70,12 eura. Ak dôchodok dosiahne 658,50 eura, vianočný príspevok by mal predstavovať približne 13 eur.

Jednota dôchodcov na Slovensku zlepšenie podmienok vyplácania decembrového vianočného príspevku ako konkrétnu pomoc pre dôchodcov s najnižšími penziami víta. Jej šéf Ján Lipiansky oceňuje, že sa významne zvýši počet penzistov, ktorí si v decembri prilepšia. „Pre nás ostáva otvorená otázka objemu finančných prostriedkov. Návrh je na zdvojnásobenie a my navrhujeme objem zvýšiť až 2,5-krát,“ uviedol pre agentúru SITA. Ako dodal, vianočný príspevok by sa mal postupne zmeniť na trinásty dôchodok.

.....

VIDEO: Lídri vládnej koalície sa v pondelok dohodli na základných parametroch opatrení zameraných na zvyšovanie životnej úrovne.
Video
63 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #II. pilier #vianočný dôchodok