Pente sa darí, dosiahla najvyšší zisk v histórii firmy

16.04.2019 16:23

Investičnej skupine Penta sa vlani darilo a podľa jej vyjadrení dosiahla najlepší hospodársky výsledok vo svojej histórii.

Jej čistý minuloročný zisk predstavoval 288 mil. eur a v porovnaní so ziskom za rok 2017 ho zvýšila o 22 %. Po období veľkých zahraničných akvizícií sa rok 2018 pre skupinu Penta niesol v znamení stabilného rastu, uviedla skupina v tlačovej správe. Celkové aktíva portfóliových spoločností vzrástli z 9 mld. eur na 10,4 mld. eur.

Ziskové boli najmä spoločnosti Dr.Max a Penta Real Estate. Predovšetkým akvizícia rumunskej AD Pharmy podľa Penty výrazne posilnila spoločnosť Dr.Max. Zaradila sa k lekárenským sieťam s celkovými tržbami dosahujúcimi 2,3 mld. eur. Aktíva firmy Penta Real Estate pri dynamike 23-percentného rastu dosiahli sumu 1,29 mld. eur.

Výsledok ďalej pozitívne ovplyvnila zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá získala 50 tis. nových poistencov. Rast tržieb zaznamenala aj Fortuna, silnejšia o spoločnosť Hattrick Sports Group. Skupinový výsledok pozitívne ovplyvnili podľa Penty aj Prima banka a Privatbanka. Prima banka evidovala vlani rast čistého zisku o 47 % na 22,01 mil. eur avšak zisk Privatbanky poklesol o 10,7 % na 8,43 mil. eur. V minulom roku sa podľa Penty nedarilo spoločnostiam EMC a Aero Vodochody.

Penta je stredoeurópska investičná skupina, ktorá bola založená v roku 1994. Pôsobí hlavne v zdravotníctve, finančných službách, výrobe, maloobchode, médiách a v realitnom developmente. Jej portfóliové spoločnosti zamestnávajú viac ako 44 tisíc ľudí. Penta pôsobí vo viac ako desiatich krajinách Európy a má svoje zastúpenie v Prahe, Bratislave a Varšave.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#firmy #Penta
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku