SaS chce riešiť Mochovce trestným oznámením a predajom Slovenských elektrární

Strana SaS chce pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentného hospodárskeho výboru. „Budeme iniciovať opätovné zasadnutie mimoriadneho hospodárskeho výboru, kde sa chceme pýtať ministra hospodárstva na termíny dostavby a jej financovanie,“ povedala na pondelňajšej tlačovej besede predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová.

08.04.2019 12:00
debata (116)

Liberáli sa chcú ministra hospodárstva Petra Žigu pýtať na medializované informácie, podľa ktorých by sa mal termín dostavby mochoveckých blokov znova posúvať a podľa ktorých by sa rozpočet na dostavbu mal zvýšiť zo súčasných 5,4 miliardy eur na 5,6 miliardy eur.

„Môžeme kľudne povedať, že elektrárne Mochovce skôr ako za štyri mesiace nezačnú vyrábať elektrinu,“ povedal poslanec SaS a tímlider pre energetiku Karol Galek.

Ministerstvo hospodárstva SR ako jeden z akcionárov Slovenských elektrární (34-percentný vlastník) sa zatiaľ nechce vyjadrovať k mediálnym vyjadreniam o dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

„Počkáme si na oficiálnu informáciu od Slovenských elektrární. Následne vyhodnotíme situáciu. Na druhej strane rezort pozorne sleduje a vníma postupné uvádzanie tretieho bloku elektrárne do prevádzky, vrátane ukončenia ďalšieho dôležitého míľniku, ktorým je ukončenie horúcej hydroskúšky,“ uviedol hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Sulík chce doprivatizáciu

Dostavba Mochoviec ešte môže mať aj trestnoprávnu dohru. „Z Mochoviec sa stáva nášľapná mína, ktorú bude musieť nová vláda riešiť. Ak sa potvrdia informácie o meškaní dostavby a navyšovaní rozpočtu, podáme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ konštatoval Galek.

Predseda SaS Richard Sulík je presvedčený, že štát by mal predať svoj podiel v Slovenských elektrárňach. „Budeme za doprivatizáciu Slovenských elektrární. Štát je zlý vlastník,“ uzavrel Sulík.

Tretí blok bude pripravený na zavážanie

Tretí jadrový blok Atómovej elektrárne Mochovce bude po technickej stránke pripravený na zavážanie jadrového paliva v lete tohto roku. Uviedli to Slovenské elektrárne, ktoré v súčasnosti dostavujú tretí a štvrtý mochovecký jadrový blok.

„V polovici marca sme ukončili jeden z posledných míľnikov pred dokončením stavby, ktorým je horúca hydroskúška na treťom bloku elektrárne Mochovce. V súčasnosti prebieha veľká revízia a očakávame, že po technickej stránke bude tretí blok pripravený na zavážanie jadrového paliva v lete,“ povedal hovorca Slovenských elektrární Miroslav Šarišský.

Slovenský dominantný výroby elektriny však pripustil možný posun termínu uvádzania tretieho bloku do komerčnej prevádzky. Môžu za to najmä prebiehajúce aktivity rakúskych protijadrových organizácií. „Očakávame rozsiahle obštrukcie v administratívnom povoľovacom procese, ktoré môžu uvádzanie do prevádzky oddialiť aj o niekoľko mesiacov, hoci z technického hľadiska bude tretí blok elektrárne na uvádzanie do prevádzky plne pripravený,“ dodal Šarišský.

V priebehu apríla, po ukončení analýz a rokovaní riadiacich orgánov, chcú Slovenské elektrárne informovať o opatreniach na minimalizáciu dopadov na rozpočet a harmonogram dostavby mochoveckých blokov. „Pre Slovenské elektrárne je vždy na prvom mieste zabezpečenie najvyššej úrovne jadrovej bezpečnosti, ktoré je nadradené termínom alebo rozpočtu,“ konštatoval Šarišský.

Počas horúcej hydroskúšky energetici vykonali tlakové a tesnostné skúšky primárneho okruhu a reaktora, funkčné skúšky zariadení primárneho a sekundárneho okruhu, skúšky riadiacich, bezpečnostných a ďalších systémov. „S vynikajúcim výsledkom sme urobili aj skúšku tesnosti a pevnosti hermetických priestorov. Parametre hermetickej zóny boli pri natlakovaní na 150 kilopascalov takmer dvojnásobne lepšie ako limity určené Úradom jadrového dozoru SR,“ uzavrel Šarišský.

.....

VIDEO: Jadrový expert Peter Líška o vážnych chybách na Mochovciach. (TV Pravda 24.10.2018)

Video

Podľa aktuálnych informácií zverejnených Slovenskými elektrárňami bol ku koncu januára tohto roku tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce dokončený na 98,3 %. Štvrtý blok na 86,63 %. Na dostavbe dvoch jadrových blokov bolo doteraz odpracovaných 85,4 milióna človekohodín. Na projekte pracuje viac ako päťtisíc ľudí. Projekt spolu vytvára 15 tisíc priamych, nepriamych a vyvolaných pracovných miest. Podľa posledných oficiálnych vyjadrení by mal byť tretí blok dokončený v tomto roku a štvrtý zhruba o rok neskôr. Podľa prvých plánov mali byť nové mochovecké bloky dostavané v roku 2012, respektíve 2013 a mali stáť 2,8 miliardy eur.

Nové bloky pokryjú 13 % spotreby

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

116 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenské elektrárne #Mochovce