Trump sľubuje ohlásiť niečo 'monumentálne' o obchode s Čínou

05.04.2019 10:10

USA a Čína sa podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa blížia k dohode v zdĺhavých vyjednávaniach o obchode. Šéf Bieleho domu vo štvrtok vyslovil predpoveď, že "niečo monumentálne" pre obe krajiny by sa mohlo ohlásiť v priebehu týždňov.

„Musíme ešte prejsť určitou cestou, ale nie veľmi ďaleko,“ povedal Trump v Oválnej pracovni Bieleho domu v prítomnosti vyjednávacích tímov oboch krajín. Čínsky vicepremiér Liou Che vyjadril súhlas s Trumpom a povedal, že „vďaka Vášmu priamemu zapojeniu, máme veľký pokrok“. Rokovania vo Washingtone pokračujú aj v piatok.

Obe krajiny stále majú spory, napríklad v otázke, akými spôsobmi zabezpečiť, že Čína bude dodržiavať svoje záväzky, alebo či USA ponechajú v platnosti clá na dovoz z Číny, aby si zachovali vplyv na Peking.

Napriek tomu Trump povedal: „Oveľa viac je toho, na čom sme sa zhodli, ako toho, na čom sa ešte musíme zhodnúť“. Americký prezident zároveň uviedol, že sa stále chce stretnúť s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom. „Ak dosiahneme dohodu, potom budeme mať summit,“ povedal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #USA #obchodná vojna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku