Americká technologická spoločnosť Google rozpustila poradnú komisiu pre etické otázky súvisiace s umelou inteligenciou, ktorú založila minulý týždeň. Dôvodom sú podľa internetového spravodajského portálu Vox kontroverzie okolo dvoch z jej ôsmich členov.
Komisia, ktorá bola založená 26. marca, mala dávať odporúčania Googlu a ďalším spoločnostiam a pracovníkom vo výskume v takých oblastiach, ako je napríklad softvér pre rozpoznávanie podľa tváre, ktorý vyvolal znepokojenie z rasových predsudkov.
V osemčlennej externej poradnej komisii pre pokročilú technológiu (ATEAC; Advanced Technology External Advisory Council) boli zastúpení odborníci na technológie i digitálne etiku.
„Je jasné, že v súčasnom prostredí nemôže ATEAC fungovať tak, ako sme chceli. Takže komisiu rušíme a vraciame sa na začiatok,“ uviedol vo štvrtok zástupca spoločnosti Google v e-maile agentúre Reuters.
Portál Vox uviedol, že zamestnanci Googlu podpísali petíciu požadujúcu odvolanie Kay Colesové Jamesovej pre poznámky o transsexuálnych osobách. Ďalším problémom je členstvo manažérky zo spoločnosti vyrábajúce drony Dyan Gibbensovej, ktoré vyvolalo diskusiu o použití umelej inteligencie Googlu na vojenské účely.
Komisiu tvorili behaviorálny ekonóm Alessandro Acquisti, expert na aplikovanú a výpočtovú matematiku Bubacarr Bah, odborník na strojové učenie De Kai, špecialistka na automatické systémy Dyan Gibbensová, odborníčka na psychológiu a umelú inteligenciu Joanna Brysonová, Kay Colesová Jamesová, ktorá sa venuje minimalizácii vlády a osobnej slobode, filozof so zameraním na digitálnu etiku Luciano Floridi a diplomat William Joseph Burns.