Slovák Jozef Kabaň bude šéfdizajnérom značky Rolls-Royce

Bývalý dlhoročný šéfdizajnér automobilky Škoda Auto, Slovák Jozef Kabaň, bude pracovať na rovnakej pozícii pre značku Rolls-Royce. Od roku 2017 Kabaň navrhoval vozidlá pre BMW. Rolls-Royce patrí práve do nemeckej skupiny BMW.

30.03.2019 08:07
Jozef Kabaň Foto:
Jozef Kabaň
debata (26)

„Som nadšený, že môžem oznámiť, že sa Jozef Kabaň stane naším šéfdizajnérom. Má výnimočný talent a za sebou významné úspechy. Myslím si, že fakt, že dokážeme prilákať tých najlepších ľudí v odbore, dokazuje, že sme jednou z tých najprestížnejších značiek,“ uviedol šéf automobilky Rolls-Royce Torsten Müller-Ötvös.

Kabaň sa narodil 4. januára 1973 v Námestove. S koncernom Volkswagen, ktorého súčasťou je aj mladoboleslavská Škoda, bol zviazaný od čias štúdií, keď získal od automobilky štipendium. Po doštudovaní pôsobil vo Volkswagene ako juniorský dizajnér a potom viedol oddelenie exteriérového dizajnu u Audi.

Vedenie dizajnu v Škode prevzal v roku 2008. Počas svojho pôsobenia v koncerne sa okrem iného podieľal na podobe exteriéru Bugatti Veyron, Audi A6 alebo Volkswagenu Lupo, v Škode bol za dizajnovou štúdiou VisionC, z ktorej vzhľadovo vychádzala tretia generácia radu Superb, Fabia aj Octavia . Napríklad pri poslednej modernizácii Octavie sa ale predné delené svetlá stretli s rozporuplnými reakciami. Zavŕšením jeho práce v Škode bol model segmentu SUV Karoq, ktorý automobilka začala vyrábať v júli 2017 ako nástupcu obľúbeného modelu Yeti.

Vo februári 2017 oznámil Kabaň prechod k automobilke BMW, kde bol tiež vedúcim dizajnového oddelenia.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #automobilky #Jozef Kabaň #Rolls Royce