Na zvládnutie ďalšej krízy nemá eurozóna silu, MMF zase peniaze

29.03.2019 17:45

Medzinárodný menový fond (MMF) nemá dostatočnú úverovú kapacitu pre prípad, že vypukne nová rozsiahla finančná kríza na rozvíjajúcich sa trhoch. Uviedol to tento týždeň šéf Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS).

Generálny riaditeľ BIS Agustin Carstens povedal, že najnovšie preskúmanie členských kvót MMF ukázalo, že fond nemá dostatok finančných zdrojov. „Máme tak problém. Keďže MMF má nedostatok finančných zdrojov, v období krízy bude potrebné improvizovať,“ povedal Carstens na konferencii v Paríži, ktorú zorganizovala francúzska centrálna banka. Zároveň upozornil, že ak nebude schopný pomôcť fond, bude to musieť urobiť niekto iný, inak hrozia obrovské ekonomické škody.

Na problémy poukázala na rovnakej konferencii aj šéfka MMF Christine Lagardová, a to v súvislosti s eurozónou. Uviedla, že aj keď eurozóna je v súčasnosti v lepšej finančnej pozícii než pred desaťročím, nie je dostatočne silná na to, aby zvládla ďalšiu ekonomickú krízu.

„Menová únia je omnoho odolnejšia než pred 10 rokmi. Stále však nie je dosť odolná na to, aby sa z nečakaných ekonomických otrasov dostala so zdravou kožou,“ povedala Lagardová. Podobne bankový systém eurozóny je podľa nej dnes bezpečnejší, stále však nie dostatočne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kríza #MMF #eurozóna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku