Penta si pýta od štátu 412 miliónov eur za zákaz zisku zdravotných poisťovní

29.03.2019 15:36

Spor štátu a Penty o peniaze zo zdravotného poistenia pokračuje. Penta žiada 412 miliónov eur, pôvodne chcela 750 miliónov eur.

Na piatkovom pojednávaní bratislavský okresný súd totiž nerozhodol o náhrade škody vo výške 412 miliónov eur, ktorú od štátu požaduje Penta ako vlastník zdravotnej poisťovne Dôvera. Ďalšie súdne pojednávanie sa uskutoční 7. júna tohto roku. Na pojednávaní odznel návrh Ministerstva financií SR na prerušenie konania a predloženie veci Ústavnému súdu SR.

Návrh rezortu financií bol podložený posudkom bývalého ústavného sudcu Jána Drgonca, ktorý odôvodňoval potrebu predloženia veci Ústavnému súdu SR. Štát navrhuje, aby ústavný súd rozhodol o tom, či prostriedky z verejného zdravotného poistenia sú majetkom zdravotných poisťovní. Takisto by mal rozhodnúť, či si súkromné zdravotné poisťovne môžu vyplácať zisk na úkor poskytnutej zdravotnej starostlivosti v kontexte ústavného práva občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť.

Právne kroky štátu sú podľa stanoviska Penty obštrukciami, ktorých účelom je naťahovanie času pred konečným rozhodnutím v spore. „V celom spore je pre nás v prvom rade zásadné, aby súd konštatoval, že politické rozhodnutia, ako je zákaz zisku, sú aj do budúcna neakceptovateľné,“ uviedla Penta. Spoločnosť chce, aby v zdravotníctve fungovalo stabilné legislatívne a podnikateľské prostredie. „Sme presvedčení, že štát by nemal neustále meniť podmienky fungovania zdravotných poisťovní,“ konštatovala Penta.

Holandská spoločnosť HICEE B.V., patriaca do investičnej skupiny Penta, žiadala pôvodne úhradu škody vo výške 750 miliónov eur. V súčasnosti požaduje istinu takmer 139 mil. eur a úroky v sume vyše 273 mil. eur.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Penta #Dôvera #zisk zdravotných poisťovní
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku