Čína kúpi od Airbusu 300 lietadiel za 30 miliárd eur

25.03.2019 22:52

Európsky výrobca lietadiel Airbus podpísal s čínskou spoločnosťou China Aviation Supplies Holding Company dohodu o dodávke 290 lietadiel A320 a desať strojov A350. Hodnota dohody dosahuje 30 miliárd eur. S odvolaním sa na zdroje z Elyzejského paláca to uviedla agentúra Reuters.

Dohoda je súčasťou sady obchodných rokovaní počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Európe.

Vzhľadom na nárast dopytu po leteckom cestovaní sa Čína stala kľúčovým teritóriom pre európskeho výrobcu Airbus aj americký Boeing. Situáciu ale skomplikovali tak snahy Pekingu rozvíjať domáce podniky v tomto sektore, ako aj obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi sa napriek očakávaniam nepodarilo uzavrieť dohodu pre Airbus na návšteve Číny začiatkom roku 2018 a francúzska vláda a predstavitelia Airbusu na veci odvtedy pracovali.

Prezident Si prišiel do Francúzska na trojdňovú štátnu návštevu v nedeľu z Talianska, s ktorou podpísal dohodu o jej účasti na novej Hodvábnej ceste.

Francúzsko v pondelok s Čínou podpísalo 15 dohôd v oblasti energetiky, prepravy, potravinárskeho priemyslu a v ďalších sektoroch. Popri spomínaných dodávok Airbusu spoločnosť EDF uzavrela dohodu o výstavbe veternej farmy v čínskych pobrežných vodách a firmy Fives a China National Building Materials Group podpísali dohodu o spolupráci na úsporách energie v rozvojových krajinách.

Hodnota každej z dohôd je jedna miliarda eur. Zmluvu za 1,2 miliardy o vybudovanie desiatich kontajnerových lodí potom uzavreli CMA-CGM a Čína State Shipbulding Corporation. Obe strany sa dohodli aj na zrušení embarga na vývoz francúzskej hydiny na čínsky trh.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #Francúzsko #Airbus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku