Diaľnica D3 pri Čadci je v polovici. Výstavbu zdržal dom, ktorý rodina neubránila

Výstavba úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec v dĺžke 5,7 kilometra pokračuje podľa plánu. Postup stavebných prác už nesťažuje ani rodinný dom, ktorý pred zbúraním nechceli vlastníci dlho vypratať napriek majetkovo-právnemu vysporiadaniu a rozhodnutiu súdu.

19.03.2019 08:00
debata (17)

„Realizácia diela prebieha v súlade s harmonogramom. Na stavbe pracuje denne 250 ľudí, v závislosti od poveternostných podmienok. V stavbárskej sezóne tento počet narastie zhruba na 350 pracovníkov,“ informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) Michaela Michalová. Stavba je financovaná aj s využitím prostriedkov Európskej únie cez Nástroj na prepájanie Európy.

Z celkovej akceptovanej zmluvnej hodnoty stavby vyše 239 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (286,8 mil. eur vrátane DPH) je prestavaných 95 mil. eur. Táto suma predstavuje približne 50 % z akceptovanej hodnoty bez 10-percentnej rezervy na nepredvídateľné udalosti. Úsek D3 na Kysuciach je vo výstavbe od konca roka 2016, lehota výstavby je do konca budúceho roka. „Platí zmluvný termín ukončenia výstavby, a to december 2020,“ uviedla hovorkyňa NDS.

VIDEO: Pozrite si zábery z rozostavaného úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec.

Video
Na stavbe momentálne vykonávajú práce na nosných konštrukciách estakád a ďalších mostných objektov. „Zaisťujú sa svahy pred zosuvmi, prebieha tiež sanácia podložia pod násypmi. Realizujú sa vystužené oporné a zárubné múry. Prekladajú sa miestne komunikácie pre budovanie privádzača Podzávoz,“ priblížila Michalová s tým, že inžinierske siete dotknuté výstavbou diaľničného úseku sú preložené.

Časť prác na úseku D3 komplikovali spory s rodinou odmietajúcou sa vysťahovať z vyvlastnených nehnuteľností. „Táto situácia spôsobila, že nebolo možné realizovať klincovaný múr, prekládku miestnej komunikácie a zárubný múr. Vznikol tak výpadok v plnení 600-tisíc eur a bolo nutné zmeniť postup výstavby v priľahlej časti stavby,“ upozornila Michalová. „NDS so zhotoviteľom boli pripravení aj na alternatívne riešenie týchto objektov tak, aby nebolo ohrozené financovanie z európskych fondov,“ dodala hovorkyňa NDS.

Zhotoviteľom stavby úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec je združenie spoločností Strabag, s. r. o., Porr, s. r. o., a Hochtief CZ, a. s. Stavebný dozor vykonávajú spoločnosti BUNG Slovensko, s. r. o., a INFRAM SK, s. r. o.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #diaľnice #Čadca #D3