Nemecko stráca dych, prognózy rastu sú stále horšie

Nemecká ekonomika podľa prognózy mníchovského inštitútu Ifo sa v tomto roku posilní iba o 0,6 percenta.

14.03.2019 11:47
debata (18)

Inštitút tak svoju predpoveď hospodárskeho rastu krajiny výrazne zredukoval, keďže jeho predošlá predpoveď rátala s tým, že nemecký hrubý domáci produkt sa v roku 2019 zväčší o 1,1 percenta. Ifo však zlepšil prognózu rastu ekonomiky Nemecka v budúcom roku a očakáva, že posilní o 1,8 percenta, hoci doteraz predpovedal rast v roku 2020 na úrovni 1,6 percenta. Inštitút o tom informoval v správe, ktorú vo štvrtok poskytol agentúre SITA.

„Terajšie ťažkosti produkcie nemeckého spracovateľského priemyslu sa pravdepodobne prekonajú iba postupne. Globálny dopyt po nemeckých výrobkoch je slabý, keďže zahraničná ekonomika sa naďalej spomaľuje,“ povedal Timo Wollmershaeuser, šéf oddelenia analýzy ekonomického cyklu a prognóz.

„Domáce hnacie sily sú však stále nenarušené,“ dodal. Počet zamestnancov v Nemecku by totiž podľa predpovede Ifo mal stúpnuť zo 44,8 mil. v minulom roku na 45,2 mil. v tomto roku a na 45,5 mil. v roku 2020. V súlade s tým nezamestnanosť v krajine podľa inštitútu klesne z vlaňajších 5,2 percenta na 4,9 percenta v tomto roku a potom na 4,7 percenta v budúcom roku.

„Tohtoročný silný rast miezd, nízka inflácia, zníženie daní a sociálnych odvodov by mali viesť k veľkému zvýšeniu reálnych príjmov domácností. To podporí súkromnú spotrebu a stavebné odvetvie,“ dodal Wollmershaeuser.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #HDP #Ifo