Účet pre Nemecko za superjumbo Airbus A380 môže byť až 750 miliónov eur

13.03.2019 14:39

Nemecku hrozí, že ho rozhodnutie spoločnosti Airbus o zrušení výroby obrieho lietadla A380 bude stáť až 750 miliónov eur. Ukázala to správa ministerstva hospodárstva.

V dohode o reštruktura­lizácii pôžičiek na vývoj A380, ktorú Nemecko podpísalo s Airbusom v roku 2018, sa nepočíta so zrušením programu do roku 2028, uvádza sa v dokumente, podľa ktorého Berlín tiež očakáva, že zastavenie produkcie ovplyvní aj požiadavku Svetovej obchodnej organizácie USA voči Európskej únii pre údajné dotácie.

Airbus minulý mesiac oznámil, že končí s výrobou najväčšieho lietadla A380 pre klesajúci dopyt a vysoké výrobné náklady. Do roku 2021 vyrobí a dodá klientom už len 17 strojov.

Toto rozhodnutie prišlo po tom, ako spoločnosť Emirates, najväčší odberateľ A380, znížila objednávky na superjumbo.

Splátky z úveru pritom Airbus uhrádza postupne, po dodaní lietadiel. To znamená, že po predčasnom ukončení výroby zostane časť úveru nezaplatená.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nemecko #Airbus #Airbus A380
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku