Turecká inflácia po mesiacoch klesla pod 20 %

04.03.2019 11:28

Inflácia v Turecku sa vo februári prvýkrát od augusta minulého roka znížila pod hranicu 20 %. Uviedol to v pondelok turecký štatistický úrad.

Podľa štatistického úradu medziročná miera inflácie klesla vo februári na 19,67 %.

Spotrebiteľské ceny už vlani začali klesať z októbrového 15-ročného maxima, ale v januári inflácia znova ožila a mierne vrástla na 20,35 % z decembrových 20,30 %.

Štatistiky ukázali, že v medzimesačnom porovnaní vo februári najviac stúpli ceny v zdravotníctve, o 2,48 %. Ceny potravín naopak spomalili a vzrástli vo februári len o 0,9 % po januárovom zdražení o 6,4 %.

Turecká centrálna banka v januári znížila prognózu inflácie v roku 2019 na 14,6 % z predchádzajúceho odhadu 15,2 %.

Centrálna banka sa v stredu stretne, aby rozhodla o úrokových sadzbách, na poslednom stretnutí pred voľbami koncom marca. Väčšina ekonómov očakáva, že banka ponechá úroky bez zmeny.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#inflácia #turecko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku