Obchvat Tvrdošína pred podpisom?

Obyvatelia Tvrdošína na Orave sa stále nedočkali ukončenia tendra na výstavbu obchvatu. Ten vznikne vďaka rýchlostnej ceste R3 Tvrdošín – Nižná. Štát spustil súťaž, v ktorej hľadá zhotoviteľa ešte v júli 2017. Rýchlostná cesta vznikne čiastočne v polovičnom a čiastočne v plnom profile.

, 20.02.2019 12:00
Rýchlostná cesta R3 Tvrdošín - Nižná Foto:
Rýchlostná cesta R3 Tvrdošín - Nižná.
debata (2)

„Vyhodnotenie súťaže je v záverečnej fáze. Ukončenie je závislé od toho, či budú proti rozhodnutiu komisie na vyhodnotenie ponúk uplatnené námietky zo strany uchádzačov. O námietkach by následne rozhodoval Úrad pre verejné obstarávanie. Ak proti rozhodnutiu nebudú uplatnené námietky podpis zmluvy o dielo je predpokladaný v marci 2019,“ povedala Michaela Michalová, hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Ak jednotliví uchádzači podajú námietky, podpis zmluvy sa môže odsunúť o ďalšie mesiace. Podľa informácií denníka Pravda sa do súťaže prihlásilo sedem konzorcií a jedna stavebná firma samostatne. Štát očakával, že 4,4-kilometra dlhú rýchlostnú cestu postaví za necelých 75 miliónov eur. Na začiatku a na konci úseku bude úsek rýchlostnej cesty v polovičnom profile. V strednej časti bude úsek realizovaný v plnom profile.

Podľa informácií denníka Pravda najnižšia ponúknutá cena v tendri je 59,4 milióna eur. Ani jeden z uchádzačov pritom neprekročil štátom očakávanú cenu. Otváranie ponúk prebehlo začiatkom septembra minulého roka. Diaľničiari pritom pri spustení tendra očakávali, že víťaz bude známy v polovici roka 2018. Stavať sa malo začať počas minulého leta. Výstavba úseku bude financovaná zo štátneho rozpočtu.

„Komisia na vyhodnotenie ponúk vyhodnocuje predložené ponuky z hľadiska splnenia požiadaviek definovaných v súťažných podkladoch. Súčasťou procesu vyhodnotenia ponúk sú aj žiadosti na vysvetlenie ponúk, keď uchádzač podáva písomné vysvetlenie svojej ponuky. Snahou verejného obstarávateľa je, aby vyhodnotenie ponúk bolo efektívne a bez časových prieťahov,“ informuje Michalová.

Podľa informácií, ktoré získal denník Pravda, diaľničiari minimálne od jedného zo zúčastnených konzorcií žiadali opakovane vysvetlenie podanej ponuky. Opakované žiadosti sa mohli podpísať pod dĺžku tendra, ktorý trvá jeden a pol roka. NDS denníku Pravda neposkytla zoznam uchádzačov, ktorým poslala žiadosť o vysvetlenie ponuky.

Daný úsek rýchlostnej cesty má odľahčiť mesto Tvrdošín od tranzitnej dopravy. Priamo cez mesto aktuálne prechádza cesta prvej triedy I/59. Podľa celoštátneho sčítania dopravy z roku 2015 priamo cez mesto denne prechádza takmer 13 200 automobilov.

Úsek rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná sa na severe napojí na už existujúci úsek rýchlostnej cesty R2 Tvrdošín – Trstená, sever. Tento úsek je v prevádzke v polovičnom profile a obchádza mesto Trstená. V severnej časti rýchlostnej cesty majú vodiči k dispozícii ešte úsek R2 Oravský Podzámok – Sedliacka Dubová. Aj táto časť je v prevádzke len v polovičnom profile. Vozidlá teda jazdia len po jednom páse rýchlostnej cesty v obojsmernej premávke. Severná časť rýchlostnej cesty sa napojí na diaľnicu D1 v križovatke Hubová. Daná rýchlostná cesta má zabezpečiť prepojenie sever-juh. Jej stredná časť má podľa plánov viesť z Martina až do Žiaru nad Hronom. V tejto časti je v prevádzke krátky úsek v Martine, ktorý sa napája na diaľnicu D1.

Rýchlostná cesta R3 v polovičnom profile vo svojej strednej časti už obchádza aj Hornú Štubňu v úseku R3 Horná Štubňa, juh – Horná Štubňa, sever. Južná časť rýchlostnej cesty má v budúcnosti začínať v križovatke Budča, kde bude napojená na rýchlostnú cestu R1. Ďalej bude pokračovať smerom na juh, kde obíde mesto Krupina. Neďaleko hraníc s Maďarskom sa má v križovatke Semerovce stretávať s rýchlostnou cestou R7. Jej koniec je plánovaný na hraniciach s Maďarskom neďaleko mesta Šahy.


VIDEO: Pozrite si jedinečné zábery zo stavby na východe Slovenska. Úseku D1 Budimír – Bidovce bude hotový o 10 mesiacov.

Video

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Národná diaľničná spoločnosť #Tvrdošín #Nižná #Obchvat Tvrdošína
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy