Inflácia sa dostala nad dve percentá

Medziročný rast spotrebiteľských cien sa v úvode roka zrýchlil. V januári dosiahla medziročná inflácia na Slovensku 2,2 %, kým v decembri bola na úrovni 1,9 %.

15.02.2019 10:02
debata

Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, vzrástli ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 4,3 %. Ceny rozličných tovarov a služieb stúpli medziročne o 3,8 %. Reštaurácie a hotely zaznamenali rast o 3,5 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,1 %, zdravotníctvo o 1,8 %, odevy a obuv, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti zhodne o 1,7 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 1,6 %, vzdelávanie o 0,9 %, pošty a spoje o 0,8 % a rekreácia a kultúra o 0,7 %. Klesli ceny v doprave o 1,8 %.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v januári 2019 v porovnaní s decembrom 2018 v úhrne zvýšili o 1,1 %. Vzrástli ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje o 3 %. Ceny bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív sa zvýšili o 1,8 %. Alkoholické nápoje a tabak zaznamenali rast o 1,3 %, rozličné tovary a služby o 1 %, rekreácia a kultúra o 0,6 %, zdravotníctvo o 0,5 %, reštaurácie a hotely o 0,2 %. Znížili sa ceny odevov a obuvi o 2 %. V doprave a za pošty a spoje to bolo zníženie zhodne o 0,3 %. Ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti poklesli o 0,1 %. Nezmenené ostali ceny vo vzdelávaní.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v januári dosiahla 1,9 %, kým v decembri bola na úrovni 1,8 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v januári taktiež 1,9 %. V decembri bola na úrovni 2 %.

debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy