Čína hlási dobré čísla exportu aj rokovanie s USA

14.02.2019 09:10

Čína oznámila za január nečakaný rast exportu a aj v oblasti dovozu boli výsledky lepšie, než predpokladali analytici. Tí vychádzali z nepriaznivých údajov o vývoji čínskeho obchodu v závere minulého roka.

Export denominovaný v dolároch vzrástol v januári medziročne o 9,1 %, ukázali údaje čínskej colnej správy. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávali pokles vývozu o 3,2 %, pričom vychádzali z decembrového poklesu o 4,4 %.

Dovoz klesol, tempo poklesu však bolo omnoho miernejšie, než sa čakalo. Zatiaľ čo ekonómovia počítali s poklesom dovozu o 10 %, reálne klesol len o 1,5 %. V decembri sa dovoz medziročne znížil o 7,6 %.

Celkovo tak Čína zaznamenala v prvom mesiaci tohto roka obchodný prebytok 39,16 miliardy USD (34,64 miliardy eur). Vysoko prekonala analytikmi očakávaný prebytok na úrovni 33,5 miliardy USD. V porovnaní s decembrom bol však prebytok výrazne nižší, keď vtedy dosiahol 57,06 miliardy USD.

Trhy pozorne sledujú najmä politicky citlivý obchodný prebytok Číny s USA, ktorý chce americký prezident Donald Trump skresať. Tento prebytok zaznamenal v januári pokles, a to z 29,87 miliardy USD v decembri na 27,3 miliardy USD.

Export Číny do USA v prvom mesiaci roka medziročne klesol o 2,4 %, dovoz ale vyskočil o 41,2 %. Práve vo štvrtok a v piatok sa v Pekingu uskutočňujú ďalšie rokovania medzi predstaviteľmi obidvoch krajín s cieľom uzatvoriť dohodu a ukončiť spory, ktoré komplikujú vzájomný obchod.

Aj napriek pozitívnym údajom v oblasti čínskeho obchodu za január analytici upozorňujú, že na začiatku roka je porovnávanie údajov zložité. Dôvodom sú týždeň trvajúce oslavy Nového lunárneho roka, ktoré minulý rok pripadli na polovicu februára, tento rok sa ale začali skôr.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #USA #obchodná vojna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku