Najdôležitejší tunel na Slovensku zažíva rýchly pád. Pozrite si video zo Žiliny

, 09.02.2019 07:00

Výstavba diaľničného tunela Višňové pri Žiline sa takmer úplne zastavila. Stav trvá už niekoľko týždňov. Diaľničiari zriadili medzinárodnú komisiu, ktorá má riešiť spory. Úlohou komisie však nie je vyriešiť nevyhovujúci stav rýchlosti výstavby. S riešením má prísť štát do konca februára. Pozrite si vo videu TV Pravda, čo sa dialo pri jeho výstavbe a kedy vodiči konečne obídu Strečniansku úžinu.

VIDEO: Pozrite si video z výstavby tunela, ktorého prieskumná štôlňa sa začala raziť takmer pred 21 rokmi. Vo videu sa dozviete aj to, čo bude s tunelom ďalej.

„Denné nasadenie je medzi 40 až 70 pracovníkmi,“ povedala o tohtotýždňových pracovných kapacitách na stavbe Michaela Michalová, hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). K akcelerácii prác nedošlo. Na stavbe by malo pracovať niekoľko stoviek zamestnancov. Počas celého januára sa denne na stavbe pohybovali pracovníci, ktorých bolo možné počítať v desiatkach.

Zhotoviteľom úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové je talianska spoločnosť Salini Impregilo spolu so slovenskou firmou Dúha. Spory medzi zhotoviteľom a investorom, ktorým je NDS, od 28. januára pomáha riešiť medzinárodná komisia.

Členovia komisie majú byť podľa diaľničiarov odborníci z Nemecka, USA a Veľkej Británie. Jedného člena komisie navrhla NDS, jedného zhotoviteľ a na jednom sa spoločne zhodli. Prvé závery komisie nateraz ešte nie sú známe. „Obe strany odprezentovali komisii spory, ktoré sú pre nich zásadné. Strany k nim následne predložia doklady a komisia ich posúdi,“ informuje Michalová.

Diaľničiari ako zásadnú problematiku vnímajú zodpovednosť zhotoviteľa za projektovú dokumentáciu a jej prípadné zmeny a aktualizácie. Zhotoviteľ ako svoj zásadný spor vníma podľa informácií zverejnených v tlačovej správe NDS geologické podmienky v tuneli Višňové a ich nepredvídateľnosť.

Komisia nemá za úlohu zvýšiť tempo výstavby. Rozhodnutie o ďalšom pokračovaní stavby je stále v rukách štátu, ktorý o ďalšom postupe nerozhodol. Stavbu môže stále dokončiť súčasný zhotoviteľ, ktorý má platnú zmluvu. Termín dostavby v decembri tohto roku už stihnúť nie je možné. Zhotoviteľ by musel výrazne zvýšiť počet zamestnancov pracujúcich na stavbe.

„O problémoch s postupom stavebných prác na tejto stavbe už zo strany NDS počúvame minimálne jeden rok. Nedostatočné riešenie vznikajúcich problémov objednávateľom a, naopak, niektoré nešťastné mediálne vyhlásenia vyústili do súčasného faktického zamrznutia výstavby. V takejto neštandardnej situácii je pochopiteľná aj neistota dodávateľov materiálov a subdodávok, či majú vo výstavbe pokračovať a či dostanú včas a riadne zaplatené,“ povedal Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska.

Ak sa štát nedohodne so zhotoviteľom na zrýchlení prác, stavbu bude musieť dokončiť iný zhotoviteľ. Proces výberu nového zhotoviteľa si vyžiada ďalšie mesiace, počas ktorých sa na stavbe nebude pracovať. Štát musí celý úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala dokončiť do konca roku 2023. V opačnom prípade príde o možnosť financovať výstavbu z eurofondov, ktoré sú na tento úsek vyčlenené.

Zmluvná cena výstavby úseku je 409 miliónov eur. Štát pôvodne predpokladal cenu výstavby vo výške 897 miliónov eur. Po dostavbe diaľničný úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala dokončí južný obchvat Žiliny. Vodiči tranzitujúci smerom na východ a z východu nebudú musieť jazdiť po ceste prvej triedy I/18 vedúcej popod Strečno. Diaľničný úsek navyše po dostavbe spojí plynulou diaľnicou Martin s Bratislavou, keďže sa napojí na už existujúci úsek D1 Dubná Skala – Turany.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Žilina #výstavba diaľnic #diaľnica D1 #tunel Višňové
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku