Huawei môže dostať stop v celej EÚ pri budovaní sietí 5. generácie

Európska komisia zvažuje, že de facto zakáže používanie zariadení čínskej spoločnosti Huawei pre mobilné siete piatej generácie (5G) pre bezpečnostné obavy. Agentúre Reuters to oznámili bližšie nešpecifikované zdroje.

02.02.2019 22:54
debata (88)

Niektoré západné krajiny, vrátane Spojených štátov a Austrálie, už firmu Huawei z budovania mobilných sietí novej generácie vylúčili. Nemecko teraz takýto krok zvažuje, upozorňuje agentúra Reuters.

Zväz GSMA reprezentujúci záujmy mobilných operátorov podľa Reuters navrhol krízovú schôdzku, ktorá by sa možným zákazom zariadení firmy Huawei v Európskej únii zaoberala. Operátori sa obávajú, že zákaz by mohol mať výrazne negatívny vplyv na ich aktivity.

Generálny riaditeľ GSMA Mats Granryd navrhol členom zaradiť debatu o Huawei na program nasledujúceho rokovania rady združenia, ktoré sa bude konať koncom augusta popri veľtrhu mobilných technológií Mobile World Congress (MWC) v Barcelone.

Mnoho operátorov sa pri výstavbe sietí piatej generácie spolieha práve na Huawei, mohol by zákaz používania zariadení tejto čínskej firmy poškodiť snahu Európy udržať si konkurencieschop­nosť v oblasti telekomunikácií, píše agentúra Reuters.

Spoločnosť Huawei čelí obavám, že čínska vláda by mohla využívať jej produkty ku špionáži. Firma však tieto obavy odmieta.

Pred používaním softvéru a hardvéru Huawei varoval v decembri aj český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Na základe varovania úradu generálne finančné riaditeľstvo vyradilo Huawei z verejnej zákazky za pol miliardy korún na vybudovanie portáli Moje dane.

Eurokomisár pre digitálny trh Andrus Ansip vyjadril v decembri obavy, že čínske technologické firmy sú nútené spolupracovať s čínskymi tajnými službami a do svojich technológií na tento účel vkladajú „zadné dvierka“.

.....

VIDEO: Sú obavy z telefónov značky Huawei oprávnené? A čo zariadenia od iných značiek? Vo videu TV Pravda odpovedá IT odborník Ondrej Macko.

Video
88 debata chyba
Viac na túto tému: #5G #Huawei #5G sieť