Bruno Le Maire: Nerovnosť môže viesť ku kolapsu kapitalizmu

23.01.2019 00:00

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v utorok varoval pred možným kolapsom kapitalizmu v prípade, že sa bude ďalej prehlbovať ekonomická nerovnosť vo svete.

Zároveň vyzval skupinu popredných vyspelých krajín G7, aby zvážila stanovenie jednotnej minimálnej dane z firemných ziskov a riešila silu obrovských nadnárodných spoločností.

„Kapitalizmus sa musí úplne premeniť, inak neprežije nárast nerovností po celom svete,“ uviedol Le Maire v prejave k začiatku francúzskeho prezidentovania v skupine G7. „Nemôžeme stále platiť za ďalší rast čím ďalej väčšími nerovnosťami,“ do­dal.

Vlády by teraz podľa francúzskeho ministra mali venovať veľkú pozornosť „výstražnému signálu vyslanému tými, ktorí hovoria, že neprofitujú z globalizácie“.

Ekonomická nerovnosť je podľa agentúry Reuters považovaná za hlavný dôvod vzostupu populistických politických strán v bohatých krajinách a prispela k vzniku protestného hnutia takzvaných žltých viest vo Francúzsku. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa po zrušení solidárnej dane z bohatstva stal terčom obvinenia, že je „prezidentom bohatých“.

Mimovládne organizácie Oxfam v pondelok vo svojej správe o nerovnosti uviedla, že prehlbujúca sa priepasť medzi chudobnými a bohatými a podfinancované verejné služby posilňujú hnev verejnosti a môžu za nárast nacionalizmu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#chudoba #G7 #nerovnosť #Žlté vesty
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku