V Česku pracujú státisíce zahraničných pracovníkov

10.01.2019 13:37

V Česku pribúda zahraničných pracovníkov. Na konci roka 2017 malo v krajine zamestnanie približne 472 400 ľudí z cudziny. Pred krízou pred desiatimi rokmi ich bolo zhruba o 200 000 menej.

Cudzinci sa tak na zamestnanosti v krajine podieľali takmer 11 percentami. Najviac ich pochádzalo zo Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, Poľska a Bulharska. Údaje zverejnil vo štvrtok na tlačovej konferencii Český štatistický úrad (ČSÚ). Podľa skorších správ ministerstva práce bolo na konci roka 2016 v Česku 382 900 zahra­ničných zamestnancov, v roku 2008 približne 284 600.

Cudzinci v Česku tvoria okolo päť percent obyvateľov. Na konci roka 2017 ich v krajine vrátane azylantov žilo 527 000. Na konci minulého novembra podľa štatistík ministerstva vnútra malo potom v krajine povolenie na pobyt 549 600 ľudí zo zahraničia.

„Cudzinci sa na celkovej zamestnanosti podieľajú 10,7 percenta. Keď si vezmeme, že tvoria zhruba päť percent obyvateľov, je v tom ohromná disproporcia. Je v tom vidieť práve veková štruktúra. Sú tu cudzinci hlavne v produktívnom veku, chýba tu postproduktívny vek. V dôchodkovom veku tu takmer nie sú, je tu málo detí,“ povedal riaditeľ odboru štatistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.

Na konci roka 2017 podľa kvalifikovaných odhadov ministerstva práce bolo v ČR okolo 472 400 zahra­ničných zamestnancov. Ministerstvo priemyslu registrovalo ďalších 87 200 podnikateľov a živnostníkov. Počet zamestnancov z cudziny sa podľa expertky z oddelenia pracovných síl ČSÚ Jarmily Marešovej od roku 2006 výrazne dvíha. Po prechodnom poklese počas krízy v posledných rokoch citeľne rastie. Živnostenské oprávnenia pribúdajú pomalšie. Za zvyšujúcim sa množstvom pracovníkov z cudziny sú hlavne ľudia z EÚ, množstvo síl z tretích krajín rastie miernejším tempom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#práca #Česko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku