Krajské mestá nedokážu túto zimu zabezpečiť riadne čistenie chodníkov

Státisíce eur navyše budú stáť krajské mestá nové povinnosti, ako je čistenie chodníkov od snehu, obedy zadarmo, dovolenkové poukazy či zvyšovanie miezd pracovníkom verejnej správy. Na spoločnom stretnutí v Bratislave to dnes konštatovali primátori ôsmich krajských miest Slovenska (skupina K8), ktorí sa zaoberali aj problematikou hazardu či kompetencií mestskej polície.

08.01.2019 15:19
debata (26)
Na snímke primátori krajských miest Slovenska,... Foto: TASR, Jakub Kotian
SR Bratislava primátori Združenie K8 samospráva BAX Na snímke primátori krajských miest Slovenska, zľava Andrea Turčanová (Prešov), Marek Hattas (Nitra), Ján Nosko (Banská Bystrica), Matúš Vallo (Bratislava), Jaroslav Poláček (Košice) počas tlačovej konferencie po rokovaní Združenia K8 v utorok 8. januára 2019 v Bratislave.

„Pri zavedení chodníkovej novely, obedov zadarmo, dovolenkových poukazov a pri zvýšení miezd vo verejnej správe sú naše rozpočty v mínuse, to znamená, že nám chýbajú prostriedky, aby sme financovali všetky služby, ktoré potrebujeme,“ vyhlásil primátor Trenčína Richard Rybníček, podľa ktorého krajské mestá nemajú financie na vlastný rozvoj.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo na brífingu konštatoval, že krajské mestá nebudú túto zimu schopné zabezpečiť riadne čistenie všetkých chodníkov, ako im to ukladá novela zákona o pozemných komunikáciách (chodníková novela). Novelu totiž schválil parlament v čase, keď už mali mestá zazmluvnenú a rozpočtovanú zimnú údržbu ciest, teraz musia hľadať finančné rezervy na odhŕňanie miliónov štvorcových metrov chodníkov, napríklad v Bratislave 1,2 milióna štvorcových metrov. „Chodníková novela nedala samosprávam možnosť sa na výkony takéhoto rozsahu dostatočne pripraviť, ani finančne, ani personálne, ani materiálne. Takto sa legislatíva, ktorá ovplyvňuje život a dotkne sa všetkých obyvateľov Slovenska robiť nemá a nesmie. Upratať všetky chodníky k našej spokojnosti túto zimu nie je možné,“ zdôraznil Vallo a občanov požiadal o zhovievavosť.

V súvislosti s novelou zákona o hazarde Vallo vyzval poslancov Národnej rady SR, aby rešpektovali rozhodnutie prezidenta, ktorý tento zákon vetoval. „Chceme vyzvať poslancov, aby veto prezidenta rešpektovali a za tento zákon nehlasovali,“ vyhlásil Vallo. Vysvetlil, že novela berie obciam možnosť regulovať hazard, hoci tlak verejnosti smeruje práve k väčšej regulácii. Primátori preto žiadajú, aby sa obce mohli samy rozhodnúť, či chcú alebo nechcú herne, a aby na to nebola potrebná petícia pred prijatím všeobecne záväzného nariadenia. Bratislava chce podľa Valla uskutočniť ďalšiu petíciu o zákaze hazardu.

Primátori z K8 tiež žiadajú, aby inštitút objektívnej zodpovednosti mohla využívať aj obecná polícia tak ako štátna. Problém sa týka najmä regulácie parkovania. Pri zlom parkovaní bude napríklad zodpovedný ten, kto to auto vlastní. Skupina K8 si na dnešnom stretnutí tiež zvolila nové vedenie na ďalší polrok. Predsedom sa stal primátor Košíc Jaroslav Polaček a podpredsedníčkou primátorka Prešova Andrea Turčanová.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #verejná správa #krajské mestá #obedy zadarmo #rekreačné poukazy