Štát chce spustiť súťaže na tunel Soroška či štvorpruh D1 pri Bratislave

V roku 2019 by chcelo ministerstvo dopravy spustiť súťaž na úsek rýchlostnej cesty R2 s tunelom Soroška. Pripravené je tiež vyhlásiť súťaž na druhú etapu obchvatu Prešova alebo na rozšírenie diaľnice D1 pri Bratislave. Pre TASR to uviedol minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

04.01.2019 09:55
debata (3)

Tender na úsek rýchlocesty R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou s tunelom Soroška je podľa Érseka prakticky pripravený. Minister však podľa vlastných slov nechcel vypisovať dve súťaže v rovnakom čase, keďže sa pred Vianocami rozbehla súťaž na južný obchvat Košíc, teda na úsek R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany. „Aby sa mohli firmy na každý tender poriadne pripraviť,“ uviedol šéf rezortu dopravy pre TASR.

Čo sa týka spustenia výstavby na diaľniciach a rýchlostných cestách v roku 2019, ministerstvo dopravy plánuje začiatok prác na úsekoch, ktoré sa aktuálne súťažia. „Teda stavať sa bude na oboch úsekoch R2 medzi Kriváňom a Lovinobaňou, ale aj na severnom obchvate Prešova alebo pri Tvrdošíne,“ avizoval minister.

Verí však, že sa v priebehu roka 2019 podarí uzavrieť aj súťaže na južný obchvat Košíc a úsek s tunelom Soroška, kde by sa tento rok už tiež mohlo oficiálne začať stavať. „Uvidíme, ako pôjde súťaž,“ konštatoval Érsek.

Na financovanie výstavby diaľnic a rýchlostných ciest by sa podľa ministra mohli použiť aj eurofondové peniaze, ktoré ministerstvo plánuje presunúť na dopravu z iných rezortov, kde by sa nestihli vyčerpať. Rezort na tom podľa Érseka intenzívne pracuje, ale potrebná je aj koordinácia a súčinnosť dotknutých ministerstviev.

„Od februára by sa mali objavovať konkrétnejšie čísla o tom, koľko peňazí bude možné presúvať. Je to aj o súhlase Európskej komisie, s ktorou už nejakú dobu túto tému komunikujeme. Je taktiež potrebné povedať, že to nebude možné všetko presunúť len na cesty,“ opísal Érsek.

Potrebné je podľa jeho slov podporovať aj železnice a verejnú osobnú dopravu. „Samozrejme, na ministerstve dopravy máme pripravené projekty, na ktoré vieme eurofondy navyše čerpať,“ dodal. Vo všeobecnosti možno podľa neho povedať, že v prípade presunu eurofondov sa hovorí o približne 150 – 200 miliónoch eur.

„Okrem toho pravidelne rokujeme aj s ministerstvom financií o dodatočnom financovaní výstavby ciest. V tohtoročnom rozpočte tak mám asi 150 miliónov, z ktorých časť určite pôjde aj na výstavbu ciest,“ vyčíslil šéf rezortu dopravy.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #D1 #diaľnice #ministerstvo dopravy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy