Pribudne 26 km diaľnic, meškanie pri Žiline však komplikuje situáciu

V roku 2019 by sa mali na Slovensku dokončiť dva diaľničné úseky, ktoré sú momentálne vo výstavbe. Prvým je úsek diaľnice D1 z Budimíra po Bidovce. Ide o približne 15-kilometrový úsek pri Košiciach, ktorý by mal byť hotový na konci roka 2019.

02.01.2019 20:05
debata (6)

„Tu pokračujú stavebné práce podľa plánu a som veľmi rád, že tento úsek som nielen naštartoval, ale ho aj stihnem odovzdať motoristom do prevádzky,“ uviedol minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Hotový bude podľa jeho slov v tomto roku aj úsek diaľnice D1 pri Žiline z Hričovského Podhradia po Lietavskú Lúčku. Ide o vyše 11-kilometrový úsek s tunelmi Ovčiarsko a Žilina. Jeho odovzdanie však podľa šéfa rezortu dopravy komplikujú pomalé práce na nadväzujúcom úseku s tunelom Višňové.

„Ak dodávateľ nadväzujúceho úseku nestihne včas dokončiť kľúčovú križovatku, bude problém so zjazdom z tohto úseku. Aj tento problém musíme zohľadniť pri riešení situácie na Višňovom,“ avizoval Érsek.

.......

VIDEO: Výstavba kľúčového úseku diaľnice D1 pri Žiline sa zasekla. Minister Érsek hovorí o možných riešeniach problémoch s výstavbou úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala.

Video
Minister Érsek o možných riešeniach problémoch s výstavbou úseku D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala.

Nadväzujúci úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala mal byť podľa pôvodných plánov hotový na konci roka 2019. Podľa ministra je však už v súčasnosti jasné, že sa tento termín nestihne. „Tomuto úseku sa venujem pravidelne a ako som hovoril už pri prerazení tunela, s postupom prác nie som spokojný,“ konštatoval Érsek.

Čo s projektom ďalej, bude podľa jeho slov jasné najneskôr vo februári. Na konci roka 2018 totiž na stavbe uplynul ďalší míľnik a podľa výsledku kontroly tohto míľnika bude môcť ministerstvo prijať ďalšie kroky. „V tejto chvíli je preto predčasné hovoriť o novom termíne dokončenia,“ dodal Érsek.

Úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka Višňové Dubná Skala má byť po dokončení dlhý takmer 14 kilometrov, s jeho výstavbou sa začalo v lete 2014. Cena stavebných prác je takmer 500 miliónov eur s daňou z pridanej hodnoty, diaľničný úsek buduje združenie firiem Salini Impregilo a Dúha. Súčasťou stavby je aj 7,5-kilometrový tunel Višňové, ktorý má byť po dokončení najdlhším diaľničným tunelom na Slovensku.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #diaľnice #tunel Višňové