Zvolen a Šahy po 15 rokoch opäť spája vlak

Po pätnástich rokoch obnovili osobnú železničnú dopravu na trati Zvolen - Šahy. V oboch smeroch tam bude od 2. januára premávať zatiaľ najmä v pracovných dňoch celkom 22 vlakov. Ako v stredu informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ak verejnosť prejaví dostatočný záujem o železničné spoje, ponuku chce rozšíriť aj na víkendy.

02.01.2019 09:44
železničná stanica, Šahy Foto: ,
Na železničnú stanicu v Šahách sa cestujúci a osobné vlaky vrátili 2. januára 2019.
5

„Som veľmi spokojný, že sa nám tento zámer podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Ľudia majú teraz možnosť využívať železničnú dopravu, ktorá tu dlhé roky chýbala. Vnímam to ako nový impulz pre celý región a zlepšenie kvality života jeho obyvateľov,“ reagoval minister dopravy a výstavby Arpád Érsek na obnovenie osobnej vlakovej dopravy na trati Zvolen – Šahy.

Osobná doprava na 74 kilometrov dlhej trati Zvolen – Šahy bola zastavená v roku 2003 pre nízky záujem cestujúcich. Trať bola doposiaľ udržiavaná len pre potreby nákladnej dopravy. Opätovné sprevádzkovanie osobnej prepravy inicioval práve súčasný šéf rezortu dopravy. Celkovo bude jedenásť osobných vlakov premávať v úseku Zvolen – Šahy a opačne, štyri vlaky v úseku Dudince – Šahy a sedem vlakov v úseku Krupina – Zvolen.

„Rozloženie vlakov je zamerané na nosné sídla tohto regiónu, teda Krupinu, Zvolen, Dudince, Šahy a Hontianske Nemce, ktoré majú najväčší potenciál z pohľadu mobility cestujúcich. Prioritne budú tieto vlaky zabezpečovať dopravu do a zo školy a práce,“ priblížila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká. „Zároveň budú mať prípoje v Šahách na smer Čata a vo Zvolene najmä na diaľkové spoje smer Bratislava a Košice. Vlaky nebudú zastavovať na zastávkach Bzovská Lehôtka, Devičie a Slatina, čím sa umožní rýchlejšie cestovanie,“ dodala.

Ministerstvo dopravy vníma tento krok veľmi pozitívne a cestovanie na trati bude priebežne vyhodnocovať. Ak sa preukáže, že cestujúci majú o železničnú dopravu záujem, cieľom rezortu je postupne ponuku rozširovať aj počas víkendov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
5 debata chyba
Viac na túto tému: #vlaky #Zvolen #Šahy