Pre akciové trhy bol rok 2018 obdobím výpredajov

31.12.2018 17:23

Svetový akciový trh tento rok zažil najväčšie výpredaje od obdobia finančnej krízy. Globálny index FTSE All World stratil 12 percent, čo je najhorší ročný výsledok od roku 2008, píše denník Financial Times.

V uplynulom roku trh poznačili najmä obavy zo spomaľovania svetovej ekonomiky, sprísňovanie menovej politiky, ako aj séria slabších výsledkov firemného sektora v Spojených štátoch oproti očakávaniam. Na obchodovaní sa podpísalo geopolitické napätie, predovšetkým eskalácia obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

Strašný rok však končí v ľahko nádejnejšom tóne, keďže prezident USA Donald Trump ohlásil „veľký pokrok“ v obchodných rokovaniach s Čínou a keď bol urovnaný spor Talianska a EÚ týkajúci sa talianskeho rozpočtu.

POsledné tohtoročné obchodovanie bolo nevýrazné a rad trhov je zavretých alebo končí skôr, avšak akciové indexy stúpajú. Index STOXX 600 spevnil o 0,5 percenta, francúzsky CAC 40 o 1,1 percenta a španielsky IBEX o 0,5 percenta. Hlavný index hongkongskej burzy Hang Seng stúpol o 1,3 percenta. Britský FTSE 100 stiahla nadol slabšie libra, aj tak ale stratil len 0,09 percenta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#burzy #akciové trhy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku