Najhodnotnejšími spoločnosťami sveta sú Microsoft, Apple a Alphabet

28.12.2018 10:54

Microsoft, Apple a Alphabet sú podľa štúdie konzultačnej spoločnosti EY najhodnotnejšími spoločnosťami sveta.

Microsoft mal 21. decembra trhovú hodnotu 754 miliárd USD (662,74 miliardy eur) a vytlačil tak Apple na druhé miesto s hodnotou 715 miliárd USD. Alphabet, materská firma Google, je na treťom mieste so 685 miliardami USD.

Nemecké koncerny sa výrazne prepadli, do prvej stovky najcennejších spoločností sveta sa dostali len dva, kým vlani ich bolo šesť. Prvým nemeckým koncernom je SAP na 61. mieste s burzovou hodnotou 117 miliárd USD, druhým je Siemens na 89. mieste. Do prvej stovky sa nedostali také giganty ako Allianz, Volkswagen, Bayer ani BASF.

Vzhľadom na výraznú orientáciu na zahraničné trhy utrpeli nemecké spoločnosti v porovnaní s americkou konkurenciou skôr pre súčasné obchodnopolitické napätie a sankčné clá. „Európske hospodárstvo navyše stráca tempo, kým konjunktúra v USA napreduje,“ vysvetľuje šéf nemeckého zastúpenia EY Hubert Barth. K tomu sa pridružujú významné zmeny v nemeckom automobilovom priemysle.

Spomedzi stovky najhodnotnejších spoločností má až 57 sídlo v Severnej Amerike, vlani ich bolo 55. Len 22 pochádza z Európy (2017: 24) a nezmenený počet 21 z Ázie a tichomorskej oblasti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Microsoft #Apple #Alphabet
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku