Na Slovensku sa nové veľké zdroje energie nestavajú, okrem Mochoviec

Slovensko v súčasnosti nečakajú veľké investície do nových energetických zdrojov. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu stále platí, že najväčšou investíciou je dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce a pripravovaný projekt nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach.

27.12.2018 09:51
debata

"Žiadne iné veľké zdroje sa na Slovensku nechystajú stavať. Cena elektriny na trhoch bola na veľmi nízkej úrovni. Ekonomické dôvody potom tlačia na investorov, aby nerozmýšľali nad výstavbou nejakých nových zdrojov. Pokiaľ to bude tak, ako v súčasnosti, že tá cena na trhoch rastie, tak v tom prípade aj investori do energetiky začnú rozmýšľať o investíciách. Možno sa dočkáme, že nejakí prídu aj na Slovensko,“ povedal pre portál vEnergetike.sk minister Žiga.

V súčasnosti Slovensko podľa ministra ani nepotrebuje výstavbu veľkého energetického zdroja. "Po dostavbe Mochoviec budeme úplne sebestační. Podľa mňa však po prijatí zákona o podpore obnoviteľných zdrojov vzrastie záujem investorov o výstavbu takýchto zdrojov. V zákone sme vytvorili podmienky pre výstavbu lokálnych zdrojov pre vlastnú potrebu. Mám pocit, že oblasť obnoviteľných zdrojov je tá, v ktorej sa posunieme ďalej. Treba ešte podotknúť, že veľké rezervy máme v tepelných zdrojoch. To sú oblasti, kde nových investorov očakávam,“ podotkol minister s tým, že sa budú na Slovensku stavať aj malé vodné elektrárne. "Nie je to však nič významné, čo sa týka celkovej bilancie. O tých veľkých, napríklad o prečerpávacej vodnej elektrárni Ipeľ, sa v súčasnosti nehovorí,“ konštatoval Žiga.

Kým projekt dostavby nových mochoveckých blokov sa blíži do finále, projekt nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach je nateraz iba na papieri. "Máme vypracovanú projektovú dokumentáciu a platné posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Žiaľ, v tejto chvíli ešte nie sú podmienky na trhu také, aby sme mohli povedať, že ideme štartovať tento projekt. Ale je dobre, že už tieto podklady máme, pretože výstavba a projektovanie nových zdrojov je dlhodobá záležitosť. A my naozaj hovoríme o tom, že sa musíme aj v energetike pozerať na horizont rokov 2030 a aj vyššie. Vieme, že máme nejaké termíny odstavovania niektorých energetických zdrojov, ktoré bude potrebné nahradiť, aby sme boli sebestační,“ dodal Žiga.

Slovensko sa bude podľa ministra aj v budúcnosti uberať cestou jadrovej energetiky. „Ani verejnosť, ani štát nemá problém s výrobu elektriny z jadra a tým pádom asi pôjdeme týmto smerom. Navyše celá Európa považuje jadrovú energiu za bezuhlíkovú, to znamená, že nám pomôže aj pri napĺňaní cieľov pri dekarbonizácii,“ uzavrel Žiga.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Mochovce #energetika