Štát bude mať za čo stavať, na dopravu získal z eurofondov takmer miliardu

15.12.2018 21:00

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) zazmluvnila v roku 2018 z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra projekty v sume 936,9 milióna eur. Podľa hovorkyne diaľničnej spoločnosti Michaely Michalovej to znamená rekordnú sumu.

„Historický úspech v zazmluvnení takmer jednej miliardy finančných zdrojov z eurofondov v priebehu jedného roka je výsledkom spolupráce NDS, Ministerstva dopravy a výstavby SR s poradným orgánom Európskej komisie – Jaspers,“ uviedol generálny riaditeľ diaľničnej spoločnosti Ján Ďurišin.

Konkrétne sa tak v priebehu roka 2018 zazmluvnil projekt výstavby úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala, kde predstavoval nenávratný finančný prostriedok z eurofondov sumu 321,5 milióna eur, v prípade úseku diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh to bolo 327,5 milióna eur, pri úseku D1 Budimír – Bidovce to bolo 203,6 milióna eur a úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec získal príspevok 84,3 milióna eur.

Čo sa týka roku 2018, celkové investície NDS dosiahnu v tomto roku podľa odhadov výšku 592,2 milióna eur, z toho samotné stavebné práce predstavujú 427,4 milióna eur. „Náklady na majetkovoprávne vysporiadanie dosiahli výšku 124,5 milióna eur, investície do prípravy 26,5 milióna eur a prevádzky 13,8 milióna eur,“ vyčíslila Michalová. NDS predpokladá ku koncu roka očakávaný výsledok po zdanení vo výške 23,8 milióna eur.

Čo sa týka tržieb, tie diaľničná spoločnosť v roku 2018 odhaduje na úrovni 294,3 milióna eur. Tvoria ich príjmy z predaja mýta, elektronických diaľničných známok a nájmov.

.......

Video: Kritický úsek D1 Turany – Hubová začneme stavať v roku 2021, predpokladá minister dopravy Árpád Érsek.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#diaľnice #NDS
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku