Čína pozastaví platnosť sankčných ciel na americké autá

Čína na tri mesiace pozastaví uplatňovanie dodatočných dovozných ciel na americké autá. Oznámilo to čínske ministerstvo financií s tým, že Peking tak realizuje dohodu uzatvorenú medzi prezidentmi USA Donaldom Trumpom a Číny Si Ťin-pchingom začiatkom decembra v Buenos Aires.

14.12.2018 13:08
debata (12)

Čína v júli uvalila na autá vyrábané v USA dodatočné 25-percentné dovozné clá. Tie pridala k zníženým 15-percentným dovozným clám, ktoré začali platiť od 1. júla pre všetky autá zo zahraničia.

Sankčné clá, ktoré spôsobili, že celkové dovozné clá na americké autá dosiahli 40 %, stanovila v reakcii na uvalenie ďalších ciel na čínsky tovar zo strany USA. Teraz dodatočné clá pozastaví a od 1. januára do 31. marca bude uplatňovať na autá z USA dovozné clá vo výške 15 %, teda rovnaké, aké platia aj na autá z iných krajín.

Podľa Pekingu bolo zavedenie dodatočných ciel na americké autá a autokomponenty nevyhnutným krokom proti americkému protekcionizmu. Čínske ministerstvo financií v tejto súvislosti dodalo, že dočasné zníženie ciel by mohlo pomôcť urýchliť rokovania Washingtonu a Pekingu. Od nich si sľubuje postupné zrušenie vzájomných sankčných opatrení.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #obchodná vojna #clá
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy