Spotreba uhlia v USA klesá, komplikuje to Trumpovu snahu oživiť baníctvo

Očakávame, že spotreba uhlia v USA za rok 2018 bude najnižšia za posledných 39 rokov, uviedol v utorok americký vládny Úrad pre energetické informácie (EIA).

05.12.2018 08:52
debata (4)

Takáto štatistika nenahráva prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý je zástancom oživenia uhoľného priemyslu.

Úrad oznámil, že spotreba uhlia za tento rok dosiahne približne 622 miliónov ton, čo bude 4-percentný pokles v porovnaní s minulým rokom a zároveň najnižšia hodnota od roku 1979.

„Sily trhu frustrujú prezidenta Trumpa a jeho sľub oživiť uhoľný priemysel a prinavrátiť množstvo pracovných príležitostí v ňom,“ okomentovala správu EIA americká televízna stanica ABC News.

Tohtoročná spotreba uhlia by mala byť až o 44 % nižšia než v roku 2007, keď začala spotreba uhlia v Spojených štátoch klesať. Z prevádzky bolo odvtedy vyradených takmer 36 % uhoľných elektrární (529 z 1470) a mnohé ďalšie to majú v pláne v blízkom čase. Práve výrobcovia elektriny sú v USA najväčším spotrebiteľom uhlia. Od roku 2007 do roku 2018 stáli za 93 % z celkovej spotreby uhlia.

„Pokles je výsledkom odstavovania uhoľných elektrární a silnejúcej konkurencie zemného plynu a obnoviteľných zdrojov energie,“ uviedol v správe EIA.

Úrad predpovedá, že pokles bude pokračovať aj v roku 2019 a to o ďalších 8 %.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #baníctvo #uhlie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy