Viac než 40 % uhoľných elektrární vo svete je v strate

Vyše 40 % uhoľných elektrární vo svete je v dôsledku vysokých nákladov v strate. Toto číslo bude pritom stále rásť a v roku 2040 by podiel stratových elektrární mal dosahovať viac než 70 %. Ukázala to správa, ktorú koncom tohto týždňa zverejnil výskumný inštitút Carbon Tracker.

02.12.2018 10:39
debata (8)

Inštitút so sídlom v Londýne analyzoval ziskovosť celkovo 6685 uhoľných elektrární po celom svete, ktoré reprezentujú 95 % prevádzkovej kapacity. Zistil, že 42 % celosvetovej kapacity nie je v zisku.

Od roku 2019 by znižujúce sa náklady na obnoviteľné energie či regulačné opatrenia proti znečisťovaniu ovzdušia mali viesť k ďalšiemu rastu nákladov uhoľných elektrární. To spôsobí, že okolo roku 2040 bude v strate zhruba 72 % elektrární na uhlie, uviedla správa Carbon Tracker, ktorú zverejnila agentúra Reuters. Navyše sa očakáva, že približne od roku 2030 bude prevádzka nových veterných a solárnych elektrární lacnejšia, než pokračovanie prevádzky 96 % súčasných a plánovaných elektrární na uhlie, dodáva sa v správe.

V niektorých krajinách, ktoré sú závislé od uhlia, si tak vlády budú musieť vybrať: buď elektrárne uzatvoria, alebo budú produkciu uhlia a ceny elektriny dotovať, alebo ceny elektriny zvýšia. To však poškodí spotrebiteľov a zníži konkurencieschop­nosť, dodáva správa Carbon Tracker.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #baníctvo #uhlie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy