Dohodu NAFTA nahradila USMCA. Podpísali ju Trump, Trudeau a Nieto

30.11.2018 15:50

Americký prezident Donald Trump, kanadský premiér Justin Trudeau a odchádzajúci mexický prezident Enrique Pena Nieto podpísali v piatok, na okraj samitu G20 v Argentíne, aktualizovanú dohodu o obchode, ktorá nahradí doterajšiu Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA).

Trump v tejto súvislosti povedal, že nová zmluva USMCA (United States-Mexico-Canada Agreement), je „vzorová dohoda, ktorá obchod navždy zmení“, pretože sľúbil, že z neho budú mať prospech pracujúci. Očakáva, že ju zákonodarcovia ratifikujú.

Aj Trudeau zdôraznil, že nová „modernizovaná“ dohoda pomôže strednej triede a odstráni neistotu v oblasti obchodu. Poznamenal tiež, že dohoda prichádza v čase, keď americká automobilka General Motors oznámila zatváranie svojich závodov v Spojených štátoch a v Kanade. A pokarhal Trumpa za americké clá na kanadskú oceľ.

Mexický prezident podpísal dohodu doslova v posledný deň svojho pôsobenia v úrade a označil ju za „neuveriteľný míľnik“ a „novú kapitolu v spoločnej histórii“ zainteresovaných strán.

Dohodu musia ešte ratifikovať parlamenty všetkých troch krajín.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Mexiko #nafta #USA #Kanada #USMCA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku