Slovensko bude mať v roku 2019 vyrovnaný rozpočet

Rozpočet verejnej správy na rok 2019 bude vyrovnaný. Dosiahne sa to podaním pozmeňovacieho návrhu pri jeho prerokovávaní v pléne Národnej rady (NR) SR na jej najbližšej schôdzi. Oznámil to v utorok na brífingu po rokovaní vlády jej predseda Peter Pellegrini (Smer).

20.11.2018 12:40 , aktualizované: 16:21
debata (26)

„Na základe posledných analýz a prognóz hospodárskeho vývoja SR, ktoré sú za tretí kvartál dokonca optimistickejšie, ako sa predpokladalo a zvážení všetkých okolností sme sa dnes na rokovaní vlády aj s pánom podpredsedom vlády a ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer) zhodli na tom, že Slovensko môže byť ambicióznejšie pri tvorbe budúcoročného štátneho rozpočtu,“ povedal premiér.

„Dohodli sme sa, že pán podpredseda vlády a minister financií predloží taký pozmeňujúci návrh, ktorý zabezpečí, že vláda na rokovanie pléna NR SR predloží prvýkrát v histórii vyrovnaný štátny rozpočet. To znamená, že deficit na rok 2019 bude nula, celá nula a Slovensko tak prvýkrát v histórii neminie viac ako dosiahne na svojich príjmoch,“ podčiarkol.

Vláda podľa Pellegriniho mení cieľ, ktorý bol stanovený pri deficite na 0,1 % HDP. „Ideme do NR SR na rokovanie pléna s vyrovnaným rozpočtom. Je to veľká chvíľa pre Slovensko, je to skôr, ako sme predpokladali v programovom vyhlásení vlády. Dovoľuje nám to rozvoj ekonomiky,“ poznamenal predseda vlády.

Dodal, že úpravy, ktoré sa vykonajú v štátnom rozpočte, nebudú na úkor žiadnej z priorít konkrétnych rezortov. „Všetky politiky, všetky návrhy na rok 2019 budú môcť byť financované a aj napriek tomu budeme schopní prvýkrát hospodáriť s nulovým deficitom,“ dodal Pellegrini.

V roku 2021 má byť v rozpočte prebytok

Slovensko má vyrovnane hospodáriť o rok skôr, a to už v budúcom roku. Finančný výbor v parlamente schválil pozmeňujúci návrh Ladislava Kamenického (Smer-SD) k návrhu štátneho rozpočtu na najbližšie roky. Parlamentu ho odporúča schváliť so zmenami.

Pôvodne rezort financií počítal, že vyrovnaný rozpočet bude dosiahnutý v roku 2020, deficit mal v roku 2019 klesnúť na úroveň 0,10 % hrubého domáceho produktu. „Zlepšujeme cielené hospodárenie v budúcom roku na nulu. V roku 2021 by sme mali mať prebytkové hospodárenie,“ priblížil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Z hľadiska ekonomického rastu podľa jeho slov Slovensko zažíva najlepšie roky, pričom rast HDP by mal v budúcom roku dosiahnuť 4,5 %. Podporiť rast ekonomiky by mali najmä automobilky. Pod rast príjmov verejnej správy by sa mala podpísať rastúca zamestnanosť, lepší výber DPH aj dane z príjmov fyzických osôb.

V budúcich rokoch by sa podľa ministra financií mali politici sústrediť na to, ako by sa mali použiť dosiahnuté rozpočtové prebytky. „Verejné financie sú vo veľmi dobrej kondícii. Pracujeme s nástrojmi, ktoré zavádzame do života. Začíname veľkú debatu o výdavkových stropoch,“ avizoval Kažimír.

Rozpočet počíta aj s financovaním viacerých priorít vlády. „Niektoré kapitoly sú veľmi dobre vybavené. Nie som priateľ plošného nárastu miezd z hľadiska tarifných platov, ale verejný sektor bojuje s nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl, musí preto začať súťažiť v oblasti platovej konkurencie,“ myslí si Kažimír.

Avizoval viaceré audity vo všetkých kapitolách rozpočtu, aj štátnych podnikoch. Výsledky by mali byť koncom budúceho roka. „Víťazom tohto rozpočtu je niekoľko kapitol. Opticky má naozaj plnú kapitolu rezort obrany,“ doplnil Kažimír. Rozpočet ráta s rastom miezd v celom verejnom sektore, rásť platy majú zdravotným pracovníkom, ale aj justičným úradníkom.

Ministerstvo financií opäť počíta v návrhu rozpočtu s finančnou rezervou, ktorá má byť v objeme 400 miliónov eur a poslúžiť má na krytie viacerých avizovaných opatrení vlády. Ide o zavedenie bezplatného stravovania na školách, či rekreačných šekov. Ďalej sa v rámci tejto rezervy uvažuje s krytím zvýšeného vianočného príspevku, zdvojnásobením daňového bonusu a zníženej sadzby DPH na ubytovanie. Ďalšou rezervou v kapitole Všeobecná pokladničná správa je rezerva na rok 2019 vo výške 150 miliónov eur, ktorá v prípade potreby môže byť využitá na investície a infraštrukturálne projekty, rezerva na krytie potrieb vo verejnom zdravotníctve má dosiahnuť 50 miliónov eur.

Opozícia má výhrady

Opozičný poslanec Eugen Jurzyca (SaS) ocenil prácu tímu v rámci projektu Hodnota za peniaze, k rozpočtu má aj výhrady. „Sme stále v štrukturálnom deficite a ten je dôležitý. Rozpočtová rada tvrdí, že v rokoch 2020 a 2021 sa bude zhoršovať udržateľnosť verejných financií a tzv. výdavkové pravidlo na dvojročnej báze sa neplní. Ešte nie sme za vodou z hľadiska udržateľnosti verejných financií,“ myslí si Jurzyca. Podľa neho by tiež malo klesnúť daňovo-odvodové zaťaženie. „Hlavný dôraz by nemal byť na zdaňovaní práce, ale skôr na nepriamych a majetkových daniach. Bol by priestor na to, aby nerástol počet zamestnancov verejnej správy. Keď budú horšie časy, ťažko sa budú znižovať mzdy,“ doplnil Jurzyca. Ocenil však testovanie výdavkových stropov.

Poslanec Eduard Heger (OĽaNO) označil vyrovnané hospodárenie za veľký moment pre Slovensko. Pre neho však návrh rozpočtu ostáva tým, ktorý neprináša kvalitu služieb občanovi a nepripravuje Slovensko na budúcnosť. Tiež je podľa neho potrebné začať upratovať vo výdavkoch.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #rozpočet 2019