Plynovod z Ruska do Turecka má začať fungovať v roku 2019

19.11.2018 18:55

Plynovod TurkStream z Ruska do Turecka by mal byť v prevádzke v roku 2019. Po príslušných testoch sa spustia dodávky plynu, povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na slávnostnom otvorení časti plynovodu v Istanbule.

Presný dátum uvedenia do prevádzky nespomenul. Podľa štátnej agentúry Anadolu by plynovod mohol začať fungovať koncom budúceho roka.

Na slávnosti sa zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý označil nový plynovod za „dôležitý faktor energetickej bezpečnosti Európy“.

Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin...
Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas slávnostného otvorenia časti plynovodu TurkStream, ktorým bude Rusko dodávať Turecku zemný plyn cez Čierne more v Istanbule 19. novembra 2018. Plynovod TurkStream z Ruska do Turecka by mal byť v prevádzke v roku 2019. Autor: TASR/AP, Lefteris Pitarakis

Časť plynovodu, ktorá vedie cez Čierne more, je podľa Erdogana už hotová. TurkStream povedie po úplnom dokončení z blízkosti pobrežného ruského mesta Anapa cez Čierne more až k tureckému pobrežiu približne 100 kilometrov od Istanbulu. Cez dve vetvy plynovodu by ročne potom malo pretiecť až 31,5 miliardy metrov kubických plynu. Turecko je jedným z najväčších odberateľov ruského plynu.

Erdogan uviedol, že „prinajmenšom polovica“ z týchto dodávok plynu poputuje do Európy. „Turecko bude týmto schopné pokryť svoju spotrebu plynu a rovnako aj európskych krajín.“

Výstavba plynovodu sa začala v máji 2017. Rusko dodáva Turecku plyn už od roku 2003 cez plynovod Blue Stream.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #turecko #plynovod #TurkStream
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku