Asociácia zamestnávateľov a komora potravinárov obviňujú reťazce, že sú nečestné

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) sa stotožňuje s názorom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorá zastáva názor, že poslanecký návrh zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov je nevyhnutné vnímať v celom kontexte fungovania slovenského maloobchodného trhu s potravinami.

05.11.2018 15:14
debata

Dôvodom má byť, že na maloobchodnom trhu s potravinami podľa asociácie nie je férové podnikateľské prostredie a táto situácia je pre domácich farmárov a výrobcov potravín z dlhodobého hľadiska neudržateľná. Uviedla to v pondelok AZZZ SR vo svojom stanovisku.

„Agropotravinárska vertikála farmár-spracovateľ-obchod je nevyvážená, charakteristická nečestnými praktikami reťazcov, zneužívaním ich enormnej ekonomickej sily, nerovnomerným prerozdelením marže a prostredníctvom cenového diktátu reťazcov vytváraním tlaku na znižovanie kvality alebo likvidáciu lokálnych výrobcov resp. tradičných slovenských značiek. Návrh predmetného zákona preto vnímame ako dôsledok tohto neudržateľného stavu,“ uviedla AZZZ SR vo svojom stanovisku k osobitnému odvodu.

AZZZ SR považuje za neakceptovateľné, ak sú na slovenskom trhu zámerne vyššími maržami reťazcov diskriminované domáce potraviny a ak sú nariadením z materskej krajiny reťazca uprednostňovaní tamojší dodávatelia na úkor slovenských. „Zastávame názor, že slovenský maloobchodný trh s potravinami by mal fungovať tak, aby dával poctivú šancu a príležitosť všetkým účastníkom agropotravinárskej vertikály a umožnil tak efektívne zhodnotenie európskych a vnútroštátnych podpôr v podmienkach Slovenskej republiky. Nie je vylúčené, že za vysokými obchodnými prirážkami zahraničných reťazcov na Slovensku môže byť ich snaha vyvážať zisky do svojich materských krajín i napriek tamojšiemu vyššiemu daňovému zaťaženiu,“ pokračovala AZZZ SR.

Asociácia sa však stotožňuje s názormi zmierniť účinok navrhovanej legislatívy pre podnikové predajne alebo pre prevádzky v sídlach v regiónoch, kde by potenciálne mohla byť ohrozená potravinová dostupnosť pre spotrebiteľov SR a ďalšie fungovanie regionálnych potravinárskych výrobcov. „Z uvedených dôvodov asociácia verejnú diskusiu k osobitnému odvodu obchodných reťazcov neodmieta a navrhuje prípadné pripomienky riešiť v rámci prebiehajúceho legislatívneho procesu," dodala AZZZ SR.

debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #reťazce #osobitný odvod