Slovenský podiel v plynovom termináli vo Francúzsku

04.11.2018 15:00

Jeden z najväčších európskych terminálov na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) v Dunkirku v severnom Francúzsku zmenil koncom októbra akcionársku štruktúru. Novým akcionárom sa po finančnom uzatvorení transakcie stala globálna správcovská a poradenská spoločnosť IPM Group, ktorá kúpila 39,24 % spoločnosti Dunkerque LNG SAS.

Investičná skupina IPM pozostáva z londýnsko-bratislavskej InfraPartners Management LLP (IPM), ktorej väčšina tímu sídli v Bratislave, a z juhokórejskej InfraPartners Management Korea Co. Ltd.

Terminál Dunkerque
Terminál Dunkerque Autor: IPM Group

Akvizíciu uskutočnila v mene konzorcia kórejských investorov v spolupráci so spoločnosťou Samsung Asset Management Co. Ltd. Managing partner IPM Marián Boček vyzdvihol, že predaj podielov spoločností EDF a Total v termináli prilákal niektorých z najznámejších hráčov v sektore financovania infraštruktúry.

„Terminál v Dunkirku je dôležitá súčasť európskej energetickej infraštruktúry. Vďaka svojmu napojeniu na viaceré európske krajiny má veľký potenciál, takže predaj podielov prilákal viacerých najznámejších hráčov v sektore financovania infraštruktúry. Sme radi, že spoločnými silami sa našim tímom z Londýna, Bratislavy a zo Soulu podarilo uspieť voči veľkým svetovým hráčom a úspešne zrealizovať takú významnú transakciu. Tento tender je dôkazom toho, že svetový obchod sa dá robiť aj zo Slovenska,“ uviedol Boček.

Ďalší podiel v Dunkerque LNG SAS vo výške 35,76 % kúpila skupina investorov vedená plynárenským gigantom Fluxys, ktorý už v termináli vlastnil 25-percentný podiel. Fluxys doplňujúci podiel kupoval v konzorciu s AXA Investment Managers – Real Assets, ktorá zastupovala svojich klientov a Crédit Agricole Assurances. Predávajúcim boli v oboch prípadoch firmy EDF a Total. Agregovaná podniková hodnota za celý podiel v rámci oboch transakcií dosiahla 2,4 miliardy eur.

LNG terminál v Dunkirku v severnom Francúzsku je jedným z najväčších európskych terminálov na dovoz skvapalneného zemného plynu a je napojený priamo na plynárenské siete Francúzska a Belgicka. Terminál je schopný uspokojiť 20 % celkových požiadaviek plynu na týchto trhoch. Flexibilita terminálu a jeho pripojenej infraštruktúry mu tiež umožňuje operovať na trhoch s plynom v Spojenom kráľovstve, Holandsku, Nemecku a ďalších krajinách.

IPM je globálna správcovská a poradenská spoločnosť so sídlom v Londýne a Bratislave založená v roku 2014 tímom investičných profesionálov. IPM sa špecializuje na investície do alternatívnych tried aktív vrátane infraštruktúry, rastového kapitálu, private equity a komodít. IPM je autorizovaná a regulovaná britskou Financial Conduct Authority v oblasti investičného poradenstva a sprostredkovania investičných príležitostí.

0 debata debata
Viac na túto tému: #plyn #LNG