Talianska ekonomika stagnovala, očakával sa rast

30.10.2018 13:12

Talianska ekonomika v 3. štvrťroku stagnovala a zaostala tak za očakávaniami. Ekonómovia totiž počítali s jej miernym rastom.

Podľa predbežných údajov talianskeho štatistického úradu zaznamenala ekonomika v 3. kvartáli medzištvrťročne nulový rast po 0,2-percentnom raste v predchádzajúcom štvrťroku. Ekonómovia očakávali, že toto tempo rastu dosiahne aj za obdobie júl až september.

Situácia sa nepriaznivo vyvíjala aj v medziročnom porovnaní. Zatiaľ čo v 2. štvrťroku dosiahol rast hrubého domáceho produktu (HDP) Talianska 1,2 %, v 3. kvartáli sa spomalil na 0,8 %. Takéto tempo rastu zaznamenalo Taliansko naposledy v 2. štvrťroku 2015, pričom analytici opäť očakávali lepšie údaje. Počítali síce s medziročným spomalením rastu, ale len na 1 %.

Ekonómovia teraz predpokladajú, že za celý rok 2018 vzrastie ekonomika Talianska len o 1 %. Vláda počíta s rastom o 1,2 %. Navyše, vládna prognóza hospodárskeho rastu na budúci rok na úrovni 1,5 % je podľa ekonómov ešte menej realistická.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Taliansko #HDP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku